„Wysoko funkcjonujący alkoholik” to ktoś, kto zwykle pije w sposób niebezpieczny a jednocześnie potrafi jeszcze utrzymać pracę, a niekiedy odnosić na jej polu sukcesy zawodowe. Może również posiadać rodzinę mimo walki z uzależnieniem od alkoholu. Są to osoby, które zachowują zdolność do życia na wysokim poziomie. Na co dzień potrafią funkcjonować na bardzo wysokich obrotach, natomiast wewnątrz rozwija się u nich choroba alkoholowa z którą bardzo trudno jest im się utożsamić.
Wysoko funkcjonujący alkoholicy często ukrywają swój problem z piciem przed bliskimi znajomymi oraz rodziną. Wielu z nich twierdzi, że problem alkoholowy ich nie dotyczy a wręcz przeciwnie mogą nawet myśleć, że alkohol pomaga im osiągnąć sukces, ponieważ dzięki niemu stają się bardziej „towarzyscy” oraz otwarci na nowe kontakty.

Ważne jest, aby zrozumieć, że osiągnięcia tych ludzi są osiągane pomimo – nie z powodu – spożywania alkoholu.

Niezależnie od osobistego sukcesu, długotrwałe nadużywanie alkoholu niesie poważne zagrożenie dla zdrowia i ma wiele negatywnych konsekwencji. Osoby te często pokonując życiowe biznesowej kryzysy utrwalili w sobie przekonanie,że ze wszystkim dadzą sobie radę sami. Są przekonani, że nic złego się z nimi nie dzieje a gdyby coś złego się stało to sami sprostają zadaniu. Natomiast nie da się wygrać z chorobą alkoholową samemu i dlatego działa to tylko do pewnego czasu ponieważ nie leczony alkoholizm sprawia coraz więcej problemów, które stają się powoli coraz bardziej widoczne.

Wysoko funkcjonujący alkoholik ma często bardzo duży problem do utożsamienia się z chorobą alkoholową, ponieważ stereotyp alkoholika w naszym kraju to osoba która sięgneła dna, została sama bez rodziny oraz pracy a jej zdrowie jest zniszczone przez długotrwałe picie. Alkoholik wysokofunkcjonujący porównując się do tych stereotypów nie odnajduje w sobie problemu ponieważ dobrze funkcjonuje w społeczeństwie, ma dobrą prace i szczęśliwą rodziną, czyli na pozór prawidłowo funkcjonuje. Należy pamiętać, że nie ma lepszych czy gorszych alkoholików. Niezależnie od sukcesu lub osobistych osiągnięć, każdy jest narażony na szkody psychiczne i fizyczne związane z piciem alkoholu. Alkoholicy w białych kołnierzykach potrafią bardzo skutecznie ukrywać swój problem alkoholowy. Istnieją jednak objawy alkoholizmu, których należy możemy poszukać u przyjaciół lub bliskich, oto kilka z nich:

  • Tłumaczenie się, że tylko picie potrafi zrelaksować i odprężyć
  • Wybuchy agresji związany z poruszeniem niewygodnego tematu związanego z nadużywaniem alkoholu
  • Utrata więzi rodzinnych
  • Zaniedbywanie wizerunku
  • Zaniedbywanie obowiązków w pracy
  • Poranne picie alkoholu
  • Utrata bliskich przyjaciół którzy nie pija na rzecz nowych pijących znajomychTego typu Alkoholicy również potrzebują pomocy i leczenia a przede wszystkim potrzebują życia w prawdzie o swoim uzależnieniu.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak:Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Chęciny, Jędrzejów oraz Staszów

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: