Życie z osobą pijącą nałogowo ma niszczący wpływ na każdego członka rodziny, bez względu na wiek i płeć. Rodziny próbują ukryć, zatuszować zachowania uzależnionego członka rodziny. Wstyd i poczucie winy w takim przypadku to codzienność. Prawie wszyscy są zmuszeni kłamać, aby przysłonić tą dla niektórych bolesną prawdę. Życie z taką osobą bardzo negatywnie wpływa na całą rodzinę. Rodzina stara się za wszelką cenę kontrolować to co się dzieje lecz to nie przynosi żadnych efektów. Zaczynają się obwiniać ponieważ widzą co się dzieje a nie mogą tego naprawić. Należy pamiętać,że: uzależnienie członka rodziny nie jest w żaden sposób winą reszty rodziny!

Ci którzy żyją lub żyli z pijącym alkoholikiem doznali nie raz cierpienia i stresu powinni pamiętać o tych zasadach:

1. Próba kontroli

Wielu członków rodziny alkoholików naturalnie próbuje wszystkiego, co mogą wymyślić, aby ukochana osoba przestała pić. Niestety zazwyczaj skutkuje to poczuciem samotności i frustracji członków rodziny alkoholika. Możesz powiedzieć sobie, że na pewno jest coś, co możesz zrobić, ale rzeczywistość jest taka, że nawet alkoholicy nie mogą kontrolować swojego picia. Kiedy alkoholik „sięga dna” jest to czas, w którym osoba w końcu przyznaje, że ma problem i zaczyna sięgać po pomoc.

2. Akceptowanie niedopuszczalnego zachowania

Akceptowanie niedopuszczalnego zachowania zwykle zaczyna się od drobnego incydentu, w którym członkowie rodziny biorą udział np. upicie się do nieprzytomności za coś niewinnego, wytłumaczalnego np. imprezą rodzinną. Ale następnym razem zachowanie może ulec pogorszeniu. Powoli zaczynasz przyjmować coraz więcej niedopuszczalnych zachowań. Zanim się zorientujesz, możesz znaleźć się w pełnym nadużycia związku. Nadużycie nigdy nie jest dopuszczalne. Nie musisz akceptować niedopuszczalnego zachowania w swoim życiu. Masz wybór. Ważne jest, aby chronić swoje dzieci również przed nieakceptowalnym zachowaniem. Nie toleruj żadnych bolesnych lub negatywnych komentarzy skierowanych do twoich dzieci. Komentarze te mogą spowodować trwałe uszkodzenie psychiki dziecka. Dorastanie w domu alkoholika może pozostawić trwałe blizny.

3. Obwinianie siebie

Często słyszy się od alkoholika: „Jedynym powodem, dla którego piję, jest to, że ty …” Nie kupuj tego. Jeśli twój ukochany jest naprawdę alkoholikiem, będzie pił bez względu na to, co zrobisz lub powiesz. To nie twoja wina, że stał się uzależniony od alkoholu.

4. Nie brać wszystkiego „do siebie” nie wierzyć we wszystkie obietnice

Kiedy alkoholicy obiecują, że już nigdy nie będą pić, ale po krótkim czasie znowu wracają do picia, członkowie rodziny mogą z łatwością odebrać złamane obietnice i kłamstwa osobiście. Mogą myśleć: „Jeśli naprawdę mnie kocha, nie okłamie mnie”. Jeśli osoba jest uzależniona może nie mieć kontroli nad własnym procesem decyzyjnym.

5. ” Ja go wyleczę…”

Alkoholicy zazwyczaj przechodzą kilka etapów, zanim będą gotowi dokonać zmiany. Dopóki alkoholik nie zacznie rozważać rzucenia picia, wszelkie działania, które podejmujesz, aby „pomóc” rzucić nałóg, spotkają się często z oporem.

6. Ukrywanie problemu

Alkoholicy zazwyczaj nie chcą, aby ktokolwiek wiedział ile piją alkoholu, ponieważ gdyby ktoś odkrył pełen zakres problemu, mógłby spróbować pomóc. Jeśli członkowie rodziny starają się „pomóc” ukrywając picie i wymyślają kolejne wymówki to wtedy grają w grę zaprzeczającą alkoholizmowi. Radzenie sobie z problemem otwarcie i szczerze jest najlepszym podejściem.

7. Nieuzasadnione oczekiwania

Kiedy alkoholicy przysięgają ci i sobie, że nigdy nie wypiją nawet kropli możesz naturalnie oczekiwać, że mówią prawdę i wierzysz w to obiecane niepicie. Nic bardziej mylnego u alkoholików to oczekiwanie okazuje się nierozsądne. Czy można rozsądnie oczekiwać, że ktoś będzie z tobą szczery, skoro dana osoba nie jest nawet w stanie być uczciwym wobec siebie?

8. Życie przeszłością

Kluczem do radzenia sobie z alkoholizmem w rodzinie jest skupienie się na obecnej sytuacji. Alkoholizm jest chorobą postępującą. Nie możesz pozwolić, aby rozczarowania i błędy przeszłości wpłynęły na twoje wybory dzisiaj, ponieważ okoliczności prawdopodobnie się zmieniły.

Niewiele możesz zrobić, aby pomóc alkoholikowi, dopóki nie będzie on gotowy, aby uzyskać pomoc, ale możesz przestać pozwalać, by czyjś problem z piciem zdominował twoje myśli i twoje życie. Musisz dokonywać wyborów, które są dobre dla twojego własnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl 

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz oraz Legnica

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: