Rozwój alkoholizmu często pojawia się w dużej mierze niezauważony. Jest zatem ważne, aby przyjaciele i rodzina rozpoznali wczesne objawy rozwoju alkoholizmu. Zdolność rozpoznawania tych znaków daje rodzinie i przyjaciołom możliwość szukania profesjonalnej pomocy, zanim pojawią się poważne problemy zdrowotne a więzi z najbliższymi zostaną zatarte.

Oto 6 objawów uzależnienia od alkoholu

1. Częste kłamanie i oszukiwanie najbliższych tylko po to aby ukryć swoje nawyki związane z piciem.

Aby zmniejszyć poczucie winy związane z piciem alkoholu, uzależnieni często kłamią, aby ukryć swoje picie przed rodziną i przyjaciółmi.

2. Poczucie winy zaczyna występować coraz częściej.

Osoby uzależnione od alkoholu często ukrywają swoje picie, nawet jeśli jest to jasne dla wszystkich zainteresowanych. Rzadko jednak uzależnieni całkowicie negują szkody, które nałóg na nich wywiera. Jeśli osoba, którą podejrzewasz o alkohol, wykazuje się poczuciem winy, jest to pewien znak, że należy poszukiwać profesjonalnej pomocy.

3. Picie alkoholu w celu uniknięcia stresu w życiu codziennym.

Jednym z objawów uzależnienia od alkoholu jest sytuacja, w której osoba spożywa alkohol, aby uniknąć stresów życiowych. Zamiast znaleźć alternatywne rozwiązania swoich problemów alkoholicy sięgają po alkohol za każdym razem gdy w ich życiu pojawi się niepożądany stres.

4. Zaniedbywanie ważnych obowiązków.

Może to być zaniedbywanie obowiązków służbowych lub niedbanie o rodzinę a kończyć się może na higienie osobistej. Nierzadko zdarza się, że uzależnieni tracą opiekę nad dziećmi, stają się bezrobotni i cierpią na poważne problemy psychiczne i fizyczne.

5. Pijący nalega na spożywanie alkoholu nawet w sytuacjach, w których jest to nielegalne lub niebezpieczne.

Kolejna oznaką alkoholizmu jest, gdy osoby pijące nalegają na spożywanie alkoholu, nawet jeśli jest to wyraźnie niebezpieczne lub nielegalne. Niestety Alkoholicy są bardziej skłonni do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub picia podczas pracy z ciężkimi maszynami.

6. Tak Zwane „klinowanie”

Jeśli po upojnej nocy, osoba na drugi dzień aby poczuć się lepiej wypija dowolną dawkę alkoholu (piwo, wino, wódka,…) zdecydowanie ma z nim problem.
Niwelowanie objawów nadmiernego picia kolejnym piciem jest jednym z najbardziej widocznych objawów uzależnienia.

Alkoholizm powoduje szereg zmian chemicznych w mózgu. Po zaprzestaniu spożywania alkoholu mózg stara się przywrócić równowagę chemiczną. Pojawia się szereg fizycznych i psychologicznych objawów odstawienia takich jak :

  • Nudności,
  • Drgawki,
  • Trzęsienie się,
  • Nadmierna potliwość,
  • Puste lęki,
  • Ataki paniki.

Objawy te są potencjalnie zagrażające życiu i zachęca się uzależnionych do szukania profesjonalnej pomocy. Do objawów zagrażających życiu związanych z odstawieniem alkoholu należą:

  • Napady padaczkowe
  • Gorączka
  • Majaczenie alkoholowe

Jeśli powyższe objawy występują u Ciebie lub zauważasz je u swoich bliskich. Zaleca się jak najszybsze poszukiwanie pomocy. Długotrwałe uzależnienie od alkoholu powoduje również szereg stanów zagrażających życiu, takich jak choroby serca, otępienie, wrzody trawienne, marskość wątroby. Nasz ośrodek zapewnia detoks organizmu który będzie przeprowadzony w bezpieczny oraz efektywny sposób zgodnie z wysokimi standardami świadczeń medycznych.

Posłuchaj naszego bloga na platformie YouTube w temacie 6 objawów uzależnienia od alkoholu

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Kielce, Bytom, Tychy, Warszawa, Opole oraz Chorzów

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: