Życie z uzależnionym od alkoholu jest pełne wzlotów i upadków. Każdy, kto kocha alkoholika i chce z nim być często stawia sobie pytanie: Czy to w ogóle możliwe? Czy tego właśnie chcę?
Każdy, kto był z alkoholikiem w związku przez kilka lat, zna dobre i złe chwile z własnego doświadczenia. Ale co, jeśli jesteś na samym początku związku?

Właśnie się spotkaliście, cieszycie się razem wspólnym życiem i powoli się okazuje: Mój nowy partner ma problem z piciem. Jeśli chcesz utrzymać swój związek, musisz być przygotowany/a na to, że twój partner będzie cały czas zmagał się z uzależnieniem. Na Alkoholizm choruje się do końca życia. Będą chwile, kiedy będzie abstynentem ale mogą tez wystąpić nawroty choroby. Dowiedz się jak najwięcej o alkoholizmie będzie Ci łatwiej zrozumieć problem Partnera. Powiedz swojemu partnerowi, że martwisz się i cierpisz z powodu tej sytuacji. Utrzymuj stan faktyczny bez nacisku i winy. Ale także pokaż swoje pozytywne uczucia, takie jak to, jak ważny i wartościowy jest to związek dla ciebie i nie chcesz, aby to szczęście pękło z powodu alkoholu. Przekaż swojemu partnerowi, że zawsze może z Tobą porozmawiać na najtrudniejsze tematy. Pokaż otwartość, ale zaakceptuj także to, że Partner nie zawsze chce rozmawiać na te trudne tematy. Bardzo dobrze, że poważnie traktujesz problem alkoholowy swojego partnera ponieważ nieleczony Alkoholizm prowadzi do śmierci. Pamiętaj o tym, że TO NIE TY MASZ POKONAĆ UZALEŻNIENIE SWOJEGO PARTNERA -Twój partner musi sam zdecydować, czy chce zmienić swoje zachowanie związane z piciem. Rozważ wizytę w grupach wsparcia dla osób współuzależnionych.
Natomiast jeśli przez wiele lat mieszkałeś/aś z partnerem który ciągle pił, na pewno musiałeś/aś znosić wiele ciężkich, stresowych sytuacji. Masz prawo nienawidzić alkoholu za to, co zrobił Tobie i Twojej rodzinie. Zastanawiałeś/aś się pewnie czy można było rozpoznać problem alkoholizmu partnera wcześniej? Nie obwiniaj się. Ten, kto kocha swojego partnera troszczy się o niego i czuje się za niego odpowiedzialnym, to normalne. Chęć niesienia pomocy partnerowi jest zrozumiała. Nie jesteś odpowiedzialny/a za chorobę swojego partnera. Jesteś przede wszystkim odpowiedzialny/a za własne życie, dobre samopoczucie i zachowanie. Jeśli macie razem dzieci, pomyśl o ich dobru. Pamiętaj to nie jest Twoje zadanie, aby przezwyciężyć uzależnienie Twojego Partnera od tego są specjaliści i Ośrodki takie jak Nasz.
Przezwyciężanie uzależnienia od alkoholu oznacza także zmianę. Zauważycie, że wasze wzajemne relacje ewoluowały i prawdopodobnie uległy poprawie. Wspólny kryzys może wzmocnić relacje i jest oznaką trwałego, dojrzałego związku.

Posłuchaj naszego bloga na platformie YouTube

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl 

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Tychy, Opole oraz Gorzów.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: