Bardzo dużo osób uważa, że alkohol może ułatwić zasypianie, natomiast jego obecność w organizmie zakłóca cykle snu. Długotrwałe picie może negatywnie wpłynąć na czas trwania i jakość snu REM, co z kolei zagraża naszemu zdrowiu na wiele sposobów i wpływa negatywnie na jakość naszego życia.

Negatywne skutki zdrowotne alkoholu są liczne. Od bardziej alarmujących wyników, takich jak rak, po bardziej „kosmetyczne” niedogodności, takie jak przedwczesne oznaki starzenia. Napoje alkoholowe wydają się ukrywać szereg toksycznych skutków, które mogą powoli wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Alkoholizm jest niesłychanie trudną chorobą. Stopień, w jakim alkohol wpływa na nasze życie jest szeroko badany. Najnowsze badania wskazuje, że pod wieloma względami spożycie alkoholu zawsze szkodzi naszemu zdrowiu. Zagraża ciągłej funkcjonalności naszych ciał, naszemu zdrowiu psychicznemu i co najważniejsze na jakość naszego snu.

Regularne picie może wpływać na jakość snu, co powoduje uczucie zmęczenia i ospałości. To dlatego, że picie zakłóca twój cykl snu. Kiedy pijesz alkohol przed snem, możesz szybciej zapaść w głęboki sen. Dlatego niektórzy ludzie uważają, że picie alkoholu pomaga im zasnąć. Ale w miarę upływu nocy spędzasz mniej czasu w tym głębokim śnie i więcej czasu niż zwykle w mniej relaksującym, fazie snu Rapid Eye Movement (REM). To może sprawić, że poczujesz się zmęczony następnego dnia, bez względu na to, jak długo będziesz leżał/a w łóżku.

Picie może być równoznaczne z zakłóconym snem w nocy.
Kiedy pijesz więcej niż zwykle, możesz częściej wstawać w nocy, aby pójść do toalety. Alkohol jest trunkiem moczopędnym, co oznacza, że pobudza organizm do utraty dodatkowego płynu, również potu, co może spowodować odwodnienie.

Picie może również powodować głośne chrapanie. Rozluźnia mięśnie w ciele, co oznacza, że tkanka w gardle, ustach i nosie może zatrzymać płynne przepływanie powietrza i jest bardziej prawdopodobne, że będzie wibrować. Dlatego powinieneś unikać alkoholu tuż przed snem.

Wskazówki dotyczące dobrego snu w nocy
Oto Kilka rzeczy do spróbowania, jeśli chcesz spać spokojnie i obudzić się wypoczętym:

  • Trzymaj się z dala od kofeiny i alkoholu późnym wieczorem. Zamiast tego spróbuj gorącego, mlecznego lub ziołowego napoju.
  • Upewnij się, że w twojej sypialni nie jest zbyt wysoka temperatura.
  • Wykonaj przed snem ćwiczenia rozluźniające, aby złagodzić stres i rozluźnić mięśnie.
  • Przygotuj listę rzeczy do zrealizowania następnego dnia przed pójściem spać, aby nie pływały w twojej głowie przed zaśnięciem.

Wykazano, że nawet jeden napój alkoholowy osłabia jakość snu. Umiarkowane spożycie alkoholu obniżyło jakość snu regeneracyjnego o 24 procent, a spożycie dużej ilości alkoholu nawet o 39,2 procent.

Wyniki te były podobne dla mężczyzn i kobiet, a spożycie alkoholu dotknęło zarówno osoby siedzące, jak i aktywne.

Co ciekawe, szkodliwe skutki działania alkoholu były wyraźniejsze wśród młodzieży w porównaniu z seniorami.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl 

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Puławy, Skierniewice, Wodzisław Śląski oraz Rumia powiat wejcherowski (pomorskie).

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: