Nawrót poprzedzony jest wyzwalaczami, które wywołują uczucie głodu alkoholowego. Są to czynniki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Dużo nawrotów ma też związek ze stresem. Zdarza się to wtedy, gdy trzeźwy alkoholik nie potrafi poradzić sobie z sytuacją stresującą bez pomocy alkoholu.
Do wyzwalaczy zewnętrznych należą określone miejsca, osoby i sytuacje, które wyzwalają uczucie głodu alkoholowego. Jeżeli ktoś np. w każdą sobotę pił z kolegami w konkretnym barze, to dla niego w okresie trzeźwości wyzwalaczem będzie każda sobota, ci koledzy z którymi pił, oraz bar, a nawet ulica na której się mieści.
Wyzwalaczami wewnętrznymi są emocje, które wywołują uczucie głodu alkoholowego. Wśród wielu przeżywanych emocji tylko niektóre mogą tak działać i u każdej osoby będzie to trochę inny zestaw. Do emocji najczęściej wywołujących głód należą: irytacja, smutek, lęk, frustracja, niepokój, poczucie winy, ból emocjonalny, poczucie wyobcowania, samotność, a także poczucie szczęścia, podekscytowanie, nadmierna pewność siebie.

Sygnały ostrzegawcze

Zanim nastąpi nawrót choroby alkoholowej pojawiają się sygnały ostrzegawcze w wielu obszarach funkcjonowania psychospołecznego danej osoby. Mogą pojawić się zmiany w samopoczuciu fizycznym podobne do tych występujących w zespole abstynencyjnym, takie jak: bezsenność, sny o alkoholu, drżenie ciała i pocenie się, przemęczenie, osłabienie, bóle głowy, utrata apetytu lub nadmierny apetyt, chęć wypicia alkoholu.
Zmiany w samopoczuciu psychicznym: narastanie złości, rozdrażnienie, huśtawki nastroju, poczucie nadmiernej monotonii w życiu, apatia, zagubienie, użalanie się nad sobą, fantazjowanie i myślenie życzeniowe.
Zmiany w trybie życia: przepracowywanie się, zaniedbywanie zwyczajów panujących w domu np. niewykonywanie codziennych obowiązków, opóźnianie powrotu do domu po pracy szkole itp., izolowanie się od innych, powracanie do sytuacji, które zwykle prowadziły do picia np. wyjazdy bez rodziny.
Zmiany w relacjach z ludźmi: nieuzasadnione pretensje do innych, liczne konflikty, odrzucanie pomocy, zajmowanie się innymi a nie sobą (np. on pewnie zaraz się napije), wzrost częstotliwości kontaktów z osobami, które nie wiedzą o alkoholizmie danej osoby.
Zmiany w myśleniu i zachowaniu (powrót do zachowania i myślenia alkoholowego): zaprzeczanie (chyba już nie jestem alkoholikiem), zaprzeczanie problemom, nadmierna pewność siebie wobec alkoholem (już go nie wypiję), natrętne myśli o piciu, szukanie kontaktu z alkoholem np. uczęszczanie na imprezy, kupowanie go i rozlewanie osobom pijącym, unikanie mityngów, koloryzowanie wspomnień z okresu picia, unikanie kontaktów z trzeźwymi alkoholikami, poszukiwanie argumentów na to, że leczenie jest nieskuteczne, przeżywanie wstydu, że się nie pije, zaniechanie chodzenia na mitingi aa,przerwanie trzeźwienia.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Kielce, Tczew, Mielce, Pruszków, Częstochowa oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: