Święta to okres w którym niektórzy z nas mogą czuć się samotnie, możemy też świadomie izolować się, uciekać od niektórych osób. To czas refleksji, rozmyślań nad minionym rokiem. Niektórzy porównują w tym okresie swoje obecne życie do życia swoich kolegów, przyjaciół, współpracowników co może spowodować dodatkową dawkę niekoniecznie miłych emocji. Dla niektórych to czas spotkań z osobami z którymi przez cały rok udało się unikać kontaktu.
Ale dlaczego tak jest?
Ludzie piją alkohol z różnych powodów. Dla osoby która nie jest uzależniona alkohol pozwala się zrelaksować, szybko uciec od problemów. Dodatkowo w naszej kulturze jest społeczne przyzwolenie na picie trunków wysoko procentowych. Niektórzy uroczystości świąteczne traktują jako pretekst do napicia się. Inni pija aby poradzić sobie z napięciem które niesie za sobą spotkanie z nie zawsze lubianymi bliskimi. Natomiast zawsze należy pamiętać o tym, że alkohol to legalny narkotyk, i ten narkotyk jest częścią świątecznych spotkań rodzinnych oraz jest łatwo dostępny i społecznie akceptowalny.
Osoby, które wychodzą z problemów alkoholowych, muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności w zakresie planowania z wyprzedzeniem w celu zapobiegania nawrotom. Z całą pewnością można sobie poradzić z imprezami świątecznymi , noworocznymi nie pijąc. Jednak będzie to wymagało zmian, ustalania spójnych limitów i przestrzegania pewnych granic. Należy pamiętać o niektórych pomocnych zasadach:
Bądź szczery i rozmawiaj otwarcie o swoich emocjach. Zaplanuj imprezę świąteczną na której będą osoby z którymi chętnie spędzasz czas. Ćwicz techniki redukcji stresu w tym okresie roku (ćwiczenia, medytacja, masaż itp.). Zachowaj otwarty umysł. Skoncentruj się na spędzaniu czasu z członkiem rodziny z którym masz najzdrowszy związek i unikaj „toksycznych” relacji. Postaraj się o przyjaciela, do którego możesz zadzwonić po wsparcie. Upewnij się, że masz opcje transportu, które pozwolą Ci wcześniej opuścić to wydarzenie, jeśli to konieczne. Wyjdź z uroczystości wcześniej. Należy jeśli to tylko możliwe nie uczestniczyć w stresujących rodzinnych wydarzeniach. Uczestniczyć w spotkaniach pomocniczych Al-Anon. Zabierz ze sobą przyjaciela lub kogoś bliskiego aby uzyskać dodatkowe wsparcie. Ustal limity pod względem ilości czasu spędzonego w stresujących sytuacjach rodzinnych.
Święta mogą być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem jeśli chodzi o intensywności spotkań rodzinnych. Choć możliwe jest uniknięcie niewygodnych spotkań przez cały rok to w święta może być niestety trudniej. Dla osób które podjeły jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu i przestały pić to niestety święta mogą być okresem stresującym. Nawet osoby które nie są uzależnione od alkoholu mogą zauważyć, iż piją w tym okresie więcej niż przez cały rok.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.
Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Zamość, Pabianice, Siemanowice Śląskie, Głogów oraz Stargarg.
Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”