Kochanie i opiekowanie się osobą uzależnioną od alkoholu może być jedną z najtrudniejszych rzeczy dla współuzależnionego. Taka osoba możesz czuć, że jej życiowym zadaniem jest chronienie uzależnionego przed krzywdą. W tym procesie łatwo jest zgubić się w problemach uzależnionego i skupić całą energię na uzależnieniu. Oto kilka przykładów objawów występujących u osób współuzależnionych:
Przytłaczające emocje – Te osoby ciągle żyją w strachu przed zachowaniem uzależnionego. Ciągle się zamartwiają tym co może się złego wydarzyć. Te nieprzyjemne uczucia pochłaniają taką osobę. Osoba współuzależniona zaangażowana jest w problemy uzależnionego bardziej niż w swoje własne.
Zaniedbywanie obowiązków – Dochodzi do zaniedbywania obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci, zaniedbywana jest praca oraz obowiązki domowe w każdej chwili gdy uzależniony ma kryzys czyli powraca do picia.
Zaniedbywanie osobistego wyglądu – Ze względu na całą energię, którą osoba współuzależniona wkłada w „ratowanie sytuacji”, niewiele ma czasu na zadbanie o swój wizerunek, w swój wygląd tak jak to robiła kiedyś.
Nieregularne odżywianie się – Niektórzy współuzależnieni ze względu na ciągły stres po prostu nie mają ochoty na jedzenie.
Ciągłe poczucie wstydu i zakłopotania – Te osoby wstydzą się z biegiem czasu rozmawiać z bliskimi i znajomymi o tym co się dzieje w ich rodzinach, z biegiem czasu izolują się i zamykają przed innymi.
Wybaczanie – Osoby uzależnione mają okresy abstynencji czyli nie picia. W tedy osoby współuzależnione w tym okresie „miodowym” potrafią wybaczyć najstraszliwsze rzeczy pijącemu, wierzą, że już nie powróci takie zachowanie, chcą w to wierzyć. Niestety jeśli uzależniony nie podejmie leczenia okres nie picia bardzo szybko przekształci się w kolejny ciąg i wszystkie złe zachowania i schematy powrócą.
Coraz mniej radości z rzeczy, które kiedyś lubiło się robić – Dzieje się tak ponieważ albo nie ma się energii na wykonywanie tych czynności lub nie ma się czasu na ich zrobienie. Energię i czas pochłania uzależnienie chorego.
Widoczne zmiany które zauważają przyjaciele i rodzina – Przyjaciele i rodzina widzą zmianę we współuzależnionej osobie. Ludzie, których się kocha, ci, którzy są oderwani od tej sytuacji i widzą wyraźniej, mówią , że zachodzi negatywna zmiana w zachowaniu takiej osoby. Jeśli bliska osoba mówi że wyczuwa, że coś jest nie tak, i martwią się o to co widzą, – posłuchaj ich ostrzeżenia.
Jeśli jesteś w związku z uzależnionym, prawdopodobnie jesteś współzależnym/a. Jeśli zadajesz sobie pytanie: „Czy jestem współzależny/a?” prawdopodobnie właśnie jesteś. Gdy jest się w związku z osobą uzależnioną zaczyna się lekceważyć własne dobro i szczęście ponieważ uzależnienie na to nie pozwala.
Niektórzy współzależni będą ukrywać zachowania osoby uzależnionej, będą ukrywali ten problem przed światem. Osoby współuzależnione ukrywają ciągłe kłamstwa oraz nieodpowiedzialny tryb życia uzależnionego. Żyją w ciągłej nadziei. Myślą, że skupienie ich miłości i uwagi na uzależnionym sprawi, że ta osoba zobaczy błąd swojego zachowania i po prostu przestanie pić. Inni będą krzyczeć, stwarzać zagrożenia i próbować kontrolować zachowanie uzależnionego. Będą grozić kolegom z którym ukochany pije, wzywają policję, ignorują ją, a niektórzy błagają i płaczą aby wzbudzić litość. Niektórzy mogą mieć obsesję na punkcie zachowania uzależnionego; śledzą wiadomości e-mail, przechwytują połączenia, czytają smsy. Istnieje wiele odmian tego, w jaki sposób współzależny może próbować poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
Osoba współuzależniona może potrzebować pomocy. Życie takiej osoby wywróciło się do góry nogami, jest wypełnione chaosem emocjonalnym, zamętem, strachem, zaprzeczeniem, obsesją z powodu życia z uzależnioną osobą.
Jeśli kobieta została wychowana przez uzależnionego rodzica, a dorastała w poczuciu gniewu, wstydu, smutku i strachu, może wybrać podobnego partnera życiowego. Może wybrać mężczyznę, który wywołuje u niej takie same uczucia, które są dla niej znane,wygodne. Ta kobieta może wybrać człowieka, który jest jej bliski i może mieć złudną nadzieję, że potrafi wszystko naprawić na lepsze.
Zachowanie współzależne jest tak samo problemem dla współzależnych, jak uzależnienie dla uzależnionego. Dopóki ten wzór nie zostanie złamany, zachowania te mogą trwać całe życie.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.
Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin oraz Białystok
Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”