Być może ktoś bliski z Twojej rodziny miał problem z picem, przestał pić lub nie żyje z tego powodu a teraz widzisz, że Twój przyjaciel podąża tą samą straszną ścieżką. W każdym razie rozpoznałeś wszystkie znaki i zaczynasz martwić się o swojego przyjaciela – i nie bez powodu! Fakty o alkoholizmie są dość otrzeźwiające. Co roku zwiększa się liczba osób którym przypisuje się nadużywaniu alkoholu.
Postanawiasz więc powiedzieć prawdę przyjacielowi, zdobywasz się na odwagę i spotykasz się z: rozczarowaniem. Do Twojego przyjaciela nie docierają żadne argumenty. Co zrobić dalej?
Po pierwsze: nie odpowiadasz za reakcję swojego przyjaciela.
Nie powinieneś nigdy czuć się źle, okazując troskę o kogoś dla Ciebie bliskiego. Niewiele możesz zrobić, aby zmienić „pijane myślenie” u bliskiej Ci osoby . Jeśli jest On uzależniony najprawdopodobniej znajdują się na etapie odmowy. Tak działają mechanizmy obronne tej śmiertelnej choroby.
Statystycznie istnieje możliwość, że twoje komentarze, Twoja troska sprawią, że przez jakiś czas sytuacja może się polepszyć. Niestety jeśli Przyjaciel jest naprawdę uzależniony, podróż do dobrego stanu zdrowia zajmie mu trochę czasu. Nie ma magicznych słów, które można by powiedzieć a bliska Ci osoba przestanie natychmiast pić lub zdecyduje się o podjęciu terapii.
Więc co możesz zrobić, aby naprawdę pomóc aktywnemu alkoholikowi?
- Zapoznaj się z problemem alkoholizmu, dowiedz się na czym polega uzależnienie od alkoholu, aby pomóc swojemu przyjacielowi wtedy gdy On sam będzie na to gotowy. Twój przyjaciel musi sam zdecydować, że chce porzucić swoje picie. Jedną z bardzo skutecznych rzeczy jakie możesz zrobić jest wzmocnienie się wiedzą.
- Dowiedz się więcej o alkoholizmie. Dowiedz się, jak i gdzie ludzie otrzymują potrzebną pomoc. Kiedy On sam będzie już gotowy aby szukać pomocy wtedy będziesz mógł zapewnić mu właściwą poradę. Pamiętaj utrzymuj realistyczne oczekiwania dotyczące uzależnienia. Nie można oczekiwać, że ktoś przestanie pić bez odpowiedniego leczenia i wsparcia. Niestety uzależnieni czesto są przekonani, że „sami sobie dadzą radę” lub „teraz to na pewno ostatni raz i już nigdy więcej…”
- Jeśli masz problem z przekazaniem swoich obaw dotyczących nadmiernego picie przez przyjaciela, dobrym rozwiązaniem w jest napisanie listu w którym to przedstawisz swój pogląd na tą trudną sytuację. Ważne dyskusje wywołują wielkie ale zarazem potrzebne uczucia. i emocje. Poświęcenie czasu na zapisanie naszych myśli może pomóc nam przez nie przejść, przygotować się w przemyślany rozsądny sposób. Pisanie listu i wypowiadanie myśli daje ci także możliwość przeglądu twoich słów i spostrzeżeń oraz oceny tego, co jest pomocne, a co nie. To wszystko może dać ci większą świadomość i pomóc przygotować się do lepszej konwersacji.
Jeśli to czytasz to -Jesteś dobrym przyjacielem!
Bycie przyjacielem czynnego alkoholika może być bardzo trudne emocjonalnie. Jak zawsze, możesz na nas liczyć dzwoniąc lub pisząc. Jesteśmy po to aby wspierać i pomagać.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel: 48 795 009 679.
Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Ostrowiec Świętokrzyski, Jędrzejów, Końskie, Włoszczowa oraz Kielce
Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”