Czy kiedykolwiek zastanawialiście się Jak naprawdę działa Alkohol ?. Większość alkoholu wchłania się przez błony śluzowe przewodu pokarmowego do organizmu. Jak szybko to się dzieje, zależy, między innymi, od tego, co zostało zjedzone. W przypadku pustego żołądka spożycie jest bardzo szybkie, podczas gdy żywność o wysokiej zawartości tłuszczu opóźnia ten proces. Przy takiej samej ilości alkoholu stężenie we krwi u kobiet jest wyższe niż u mężczyzn. Powodem jest to, że nawet przy tej samej wadze mężczyźni mają więcej masy mięśniowej niż kobiety. Mięśnie są bardziej zaopatrywane w krew niż w tkankę tłuszczową, więc dodany alkohol jest rozprowadzany w płynach. Większość alkoholu rozkłada się w wątrobie.
Działanie alkoholu zależy od ilości spożywanych substancji, jak również od stanu fizycznego i psychicznego osoby. Przy regularnej konsumpcji istnieje również pewien efekt przyzwyczajenia, który jest również nazywany tolerancją.
Reakcje fizyczne na spożycie alkoholu to na przykład:
- Zaburzenia koordynacji i ruchu (na przykład kołysanie).
- Niewyraźna wymowa.
- Dylatacja naczyń krwionośnych (zaczerwieniona twarz).
- Zwiększone pocenie się.
- Częste oddawanie moczu …
Reakcje psychiczne na spożycie alkoholu obejmują:
- Odblokowanie (zmniejszenie nieśmiałości lub zwiększona agresywność).
- Gadatliwość.
- Rozkojarzenie i zaburzenia pamięci.
- Dezorientacja.
- Częściowo agresywne, obce lub samoistnie niebezpieczne
zachowania. - Czasami niepokój lub nastrój depresyjny.
Pierwsze skutki spożycia alkoholu są zwykle postrzegane jako przyjemne. Przede wszystkim alkohol wpływa na ośrodki mózgu, które kontrolują świadomość i emocje, i początkowo ma działanie stymulujące. Jednak wraz ze wzrostem zawartości alkoholu uczucie lekkości i relaksu zostaje zastąpione nudnym znieczuleniem. Osobisty próg zahamowania jest obniżony i ktoś może odważyć się zrobić lub powiedzieć rzeczy, które byłyby nie do pomyślenia w stanie trzeźwym. Łatwo przecenić własne umiejętności, a zachowanie wobec innych może czasem stać się agresywne. Niezależnie od tego, czy ktoś ma dużą tolerancję na alkohol, czy pije szybciej czy wolniej, alkohol w jego ciele zawsze będzie wyrządzać szkody. Ponieważ alkohol jest trucizną. Oznacza to, że nawet niewielkie ilości alkoholu uszkadzają komórki i narządy organizmu, takie jak wątroba lub układ nerwowy. Ten efekt niszczenia komórek zawsze się rozwija podczas picia a zakres działania zależy w zasadzie wyłącznie od ilości wypitego alkoholu – bez względu na to, czy jest to w alkohol w postaci piwa, wina czy wódki.
W ciele alkohol działa jak narkotyk. W bardzo wysokich dawkach blokuje linie nerwowe. Wpływa na centralny układ nerwowy. Alkohol wpływa na percepcję, uwagę, koordynację i reakcję oraz na regulację temperatury ciała i oddychanie.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel: 48 795 009 679.
Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Końskie, Małogoszcz, Kielce oraz Jędrzejów, Włoszczowa
Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”