Alkoholizm to choroba która rozwija się przez lata. U jednych proces uzależnienia trwa szybciej a u innych wolniej. Osoby które mają tzw. „mocną głowę” uzależniają się szybciej od innych. Jednak u wszystkich uzależnionych osób wystąpił proces przechodzenia przez 4 podstawowe etapy Alkoholizmu.

1. Na tym etapie zaczyna się eksperymentowanie z substancją. Pijący tłumaczą się, że „piją bo lubią” lub „piją żeby się upić”, pija głównie w towarzystwie. Z biegiem czasu picie zaczyna służyć ko regulacji myśli i emocji. Tak zaczyna się problem z piciem. Zwykle ludzie na pierwszym etapie alkoholizmu nie piją codziennie. Wciąż są w stanie wykonywać codzienne czynności. Chociaż picie może nie pochłaniać ich całego wolnego czasu, coraz częściej szukają okazji do picia. Mogą potrzebować większych ilości, aby osiągnąć pożądany poziom odurzenia.

2. Niektórzy zaczynają postrzegać picie alkoholu jako jedyny sposób na złagodzenie stresu. Z biegiem czasu inne umiejętności radzenia sobie zanikają, a wszystkie negatywne myśli i uczucia zostają rozwiązane przez picie alkoholu. W tym momencie ludzie mogą nie być fizycznie uzależnieni od alkoholu, ale mogą być od niego uzależnieni psychicznie. Uzależnienie zaczynają tłumaczyć swoje picie, często wstydzą się swojego zachowania i piją w samotności a rozpoczęte picie kończy się tzw. „urwanym filmem”.

3. Picie zaczyna być widocznym problemem dla bliskich uzależnionego lecz nie dla niego samego. Niektórzy zakładają sobie okresy abstynencji które to często są przerywane przed założonym terminem. Alkoholicy zaczynają obiecywać, że będą pili mniej lub będą pili słabsze trunki. Na tym etapie alkoholik porzuca nie pijących znajomych i obraca się w otoczeniu ludzi którzy piją podobnie jak on. Wyrzuty sumienia po rozpoczętym piciu są coraz większe co z kolei przekłada się na tzw. „klinowanie”. Następuje utrata zainteresowań nie związanych z piciem. Często dochodzi do przymusowej zmiany pracy. U pijącego występuje coraz większe poczucie pustki i bezradności. Chociaż konsekwencje picia będą się różnić w zależności od osoby to typowe główne problemy na tym etapie to:

  • izolacja
  • problemy prawne
  • lęk i niepokój

4. Zauważalne zmiany fizyczne i psychologiczne. Możliwe fizyczne działania niepożądane obejmują zwiększone ciśnienie krwi i uszkodzenie wątroby. Rano, ich ręce mogą się trząść i mogą czuć częstą zgagę. Na tym etapie ludzie piją codziennie, zwykle w celu uniknięcia niewygodnych objawów odstawienia. Jednak wiele osób nadal uważa, że prawidłowo”funkcjonują”, ponieważ np. są w stanie wstać i iść do pracy. Chociaż nadal mają pracę, ich wydajność prawdopodobnie nie jest taka, jak dawniej. Występują coraz to dłuższe okresy długotrwałego upijania się które mogą doprowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu. Często dochodzi do rozpadu więzi rodzinnych oraz do degradacji zawodowej i społecznej.

Identyfikacja wczesnych stadiów alkoholizmu może pomóc w skuteczniejszym leczeniu. Niezależnie od tego, na jakim etapie alkoholizmu ktoś obecnie się znajduje, zawsze jest możliwość podjęcia terapii i zmiany swojego życia na lepsze.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Opole, Elbląg oraz Płock

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: