W życiu ALKOHOLIKA nadchodzi taki moment w którym alkohol jest lekarstwem na wszytko. Przekonanie, że spożywanie alkoholu gwarantuje dobrą zabawę i przynależność do elity towarzyskiej, może prowadzić do powstawania problemów alkoholowych i szybkiego rozwoju choroby alkoholowej…

Uwarunkowania środowiskowe są niezwykle istotnym czynnikiem powstawania problemów alkoholowych i uzależnienia od alkoholu. Znaczenie mają również obowiązujące w danych społeczeństwach modele zachowań w określonych sytuacjach jak i szerzące się mody w środowisku młodzieży.

W umyśle uzależnionego wytwarza się system iluzji i zaprzeczeń, który jest rozbudowany na bazie przywiązania emocjonalnego do alkoholu. Myślenie osoby uzależnionej polega na pełnym przekonaniu o pełnej kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, wbrew faktom i osobistym doświadczeniom które temu przeczą. Osoba uzależniona stara się zawsze znaleźć argumenty, które według jej własnej logiki, stanowią usprawiedliwienie własnych zachowań. Poprzez zaprzeczanie tworzy przekonanie, że coś nie istnieje, mimo, że w rzeczywistości występuje. Minimalizując swoje problemy przedstawia je tak, że wydają się nie tak okrutne jak w rzeczywistości są. Budowany jest w tedy cały system usprawiedliwień a osoba chora obwinia innych za własne zachowania. Koloryzuje wspomnienia, udaje osobę świadomą i wiedzącą czego chce. System iluzji i zaprzeczeń skonstruowany jest dla poczucia bezpieczeństwa u osoby uzależnionej, przed uświadomieniem sobie faktu własnego uzależnienia. Osoba uzależniona ma przeświadczenie, że nie robi nic złego. Uważa, że wszystkie swoje zadania życiowe wykonuje wzorowo, ma się za dobrego człowieka. Alkoholik koncentrując całe swoje życie wokół alkoholu jest wręcz przekonany że nie da się inaczej żyć. Natomiast my wiemy, że się da i jesteśmy właśnie po to aby uświadomić problem oraz wskazać odpowiednią drogę.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel: 48 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Warszawa, Staszów, Opatów, Włoszczowa oraz Radom

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: