Majaczenie alkoholowe jest stanem zagrożenia życia i wymaga leczenia specjalistycznego. Nawet w kilka dni (najczęściej 2-3) po przerwaniu ciągu picia mogą wystąpić objawy majaczenia. Poprzedzają je nasilające się w ciągu tych paru dni objawy zwykłego zespołu abstynenckiego. Chorzy są zdezorientowani i pobudzeni, pojawiają się drżenia mięśniowe i halucynacje wzrokowe, nasilają się jednocześnie trudności w zasypianiu.

Niestety nierzadkie są przypadki samouszkodzeń i usiłowania popełnienia samobójstwa, występuje utrudnienie kontaktu chorego z otoczeniem, dezorientacja w czasie, miejscu i przestrzeni, przy zachowanej orientacji co do własnej osoby. Pojawiają się iluzje wzrokowe i typowe omamy wzrokowe. Występują zaburzenia świadomości z halucynacjami oraz lęk, który przechodzi w niepokój ruchowy. Trudno jednak jednoznacznie określić czas trwania delirium tremens, ponieważ może on być inny u różnych osób.

Objawy delirium tremens różnią się od zwykłych objawów odstawienia tym, że występują oznaki zmienionego stanu psychicznego oraz:

  • Omamy (słuchowe, wzrokowe lub węchowe)
  • Majaczenie po alkoholu przez sen
  • Silne pobudzenie
  • Napady drgawkowe
  • Hipertermia, nadmierne pocenie się
  • Nadciśnienie
  • Może dojść do zapaści sercowo-naczyniowej
  • Przyspieszony oddech
  • EKG może wykazywać arytmię.

Rokowanie:

Śmiertelność może wynosić do 35%, jeśli chory nie podejmie leczenia, ale w przypadku wczesnego rozpoznania i leczenia wynosi nawet mniej niż 2%

Majaczenie alkoholowe jest najczęściej występującą psychozą alkoholową. Pamiętajmy jeśli problem z piciem zostanie wcześnie wykryty, może to oznaczać, że uniknie się powikłań, oraz poważnych konsekwencji podczas odstawienia alkoholu w tym majaczenia alkoholowego. Dlatego zapraszamy do Naszego Ośrodka na Darmową Konsultację oraz Diagnozę.

Posłuchaj naszego bloga na platformie YouTube

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Zamość, Pabianice, Siemanowice Śląskie, Głogów oraz Stargarg.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: