Jeśli robi się to często, jest się do tego silnie przywiązanym, powtarza, że jest to szkodliwe, a mimo wszystko dalej się to robi – to jest to Uzależnienie. Uzależnienie charakteryzuje się kompulsywnym poszukiwaniem substancji i zażywaniem jej pomimo występujących szkodliwych konsekwencji. Uzależnienie uważa się za chorobę mózgu, ponieważ u niektórych osób zażywanie substancji zmienia sposób jego funkcjonowania a zmiany te coraz bardziej utrudniają powstrzymanie niezdrowych zachowań. Intensywne picie prowadzi do upośledzenia obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za: Nagradzanie, stres, racjonalne podejmowanie decyzji, zdrowy osąd sytuacyjny, impulsywność, przestrzeganie własnych norm i zasad oraz sferę związaną z uczuciowością wyższą.
Uzależnienie krzywdzi nie tylko osobę uzależnioną, ale także wszystkich wokół niej.

Uzależnienie to przewlekła choroba medyczna obejmująca złożone interakcje między obwodami mózgu, genetyką, środowiskiem i doświadczeniami życiowymi danej osoby. Osoby uzależnione używają substancji lub angażują się w zachowania, które stają się kompulsywne i często trwają pomimo szkodliwych konsekwencji.

Uzależnienie od substancji obejmuje wszelkie substancje, które są pobierane do organizmu. Może to obejmować alkohol, narkotyki, nikotynę oraz niektóre leki na receptę jeśli są stosowane nieprawidłowo. Uzależnienie od aktywności obejmuje takie działania, jak hazard, seks, internet, pornografia i zakupy. Czasami można spotkać się z nazwą „uzależnienia od zachowań, procesu”.

Działania zapobiegawcze i metody leczenia uzależnień są na ogół równie skuteczne, jak w przypadku innych chorób przewlekłych. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu konieczne jest podjęcie terapii, utrzymywanie stałej abstynencji która jest niezbędna w procesie trzeźwienie.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Bełchatów, Tczew, Mielce, Pruszków oraz Tarnowskie Góry.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: