Głód alkoholowy to stan psychiczny, w którym człowiek odczuwa silne i trudne do odparcia pragnienie spożycia alkoholu. Jest jednym z podstawowych objawów choroby alkoholowej. Charakteryzuje się silną i trudną do odparcia chęcią wypicia alkoholu.
Towarzyszyć mu może uczucie niepokoju, wahania emocji, i poczucie ogólnego dyskomfortu, braku czegoś bliżej nieokreślonego. Mogą pojawić się również fizyczne objawy głodu alkoholowego, takie jak uczucie ssania w żołądku, mimo tego, że nie jest się głodnym.

Bardzo charakterystyczne objawy głodu alkoholowego u wszystkich uzależnionych to: m.in. pogorszenie pamięci, rozdrażnienie, sny o alkoholu, a także wracanie myślami do przyjemnego stanu upojenia (koloryzacja wspomnień).

Zachowanie alkoholika na głodzie może przybrać charakter obsesyjno-kompulsywny.

Osoba dotknięta głodem alkoholowym ma poczucie, że tylko alkohol może przynieść jej ulgę i poprawę samopoczucia. Zdarza się, że osoba uzależniona nie ma nawet świadomości, że pojawia się u niej głód alkoholowy. Głód alkoholowy może być inicjowany przez szerokie spektrum czynników.

  • Czynniki zewnętrzne to przede wszystkim sytuacje, w których wcześniej był spożywany alkohol.
  • Czynniki wewnętrzne to najczęściej emocje i uczucia, z którymi osoba uzależniona miała problem na trzeźwo. Często więc w momencie np. lęku lub stresu sięgała po alkohol w celu ucieczki od danej emocji.

Nabycie umiejętności radzenia sobie z głodem alkoholowym jest jednym z najważniejszych celów terapii uzależnienia od alkoholu w naszym Ośrodku.
Radzenie sobie z głodem alkoholowym przez uzależnionych jest dla nich tym trudniejsze, że często mają oni trudności rozpoznaniem obecnego u nich głodu alkoholowego. Dlatego też podczas terapii bardzo ważna jest praca nad doskonaleniem samoobserwacji i zwiększaniem świadomości tego, co się dzieje z ciałem, z uczuciami, myślami, w zachowaniu. W Naszym Ośrodku pomagamy osobą uzależnionym w rozpoznaniu u Siebie objawów głodu alkoholowego oraz jak sobie z nimi radzić kiedy już wystąpią.

Posłuchaj naszego bloga na platformie YouTube

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel: 48 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Ostrowiec Świętokrzyski, Jędrzejów, Końskie, Włoszczowa oraz Kielce

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: