Jeśli ktoś zachorował na chorobę alkoholową i stał się alkoholikiem, pozostanie nim do końca życia. Sam fakt zaprzestania picia na kilka miesięcy, a nawet na wiele lat, nie oznacza, że alkoholik będzie mógł powrócić do picia w sposób kontrolowany lub towarzyski.
Jednym z objawów zespołu uzależnienia od alkoholu jest upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem. Nie oznacza to jednak, że każde rozpoczęcie picia przez alkoholika musi zakończyć się upiciem. O prawdopodobieństwie występowania uzależnienia można natomiast wnioskować wtedy, kiedy osoba straciła zdolność trafnego przewidywania czy i kiedy utraci kontrolę nad zachowaniami związanymi z piciem alkoholu. Od alkoholu uzależnia się 15-20 % jego użytkowników. Istotą uzależnienia jest utrata kontroli nad alkoholem. Alkoholizm nazywa się niekiedy nawet „chorobą kontroli”. Utrata kontroli przybiera dwie formy. Po pierwsze, człowiek uzależniony sięga po alkohol pomimo tego, że obiecał sobie i innym, że tego nie zrobi. Po drugie, uzależniony traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu, gdy tylko zacznie pić. Alkoholik dramatycznie walczy o przywrócenie kontroli, a także o to, by dowieść innym i sobie samemu, że jej nie utracił. W tym celu czasem rzuca picie na dłuższy czas.
Po pewnym okresie niepicia alkoholikowi może się wydawać, że może już wypić małą ilość alkoholu. Należy pamiętać, że niestety – mimo wszelkich starań i wysiłków z jego strony, aby zakreślić sobie granice picia – wkrótce wraca do dawnego modelu nadmiernego picia.
Alkoholicy mają zawsze dwa wyjścia: pić dalej i pozwolić, aby alkohol kompletnie zrujnował ich życie, przy okazji dając cierpienie ich najbliższym albo przestać pić i starać się rozwijać, pracować nad sobą i zacząć proces trzeźwienia.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast ja: Kielce, Radom, Chmielnik, Ostrowiec Świętokrzyski oraz Końskie.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: