Alkoholizm to bardzo podstępna choroba. Niektórzy z nas zapewne mają na co dzień do czynienia z Alkoholikami ale tego nie dostrzegą ponieważ – Pijący Alkoholicy są świetnymi manipulatorami i oszustami. Bywa tak, że osoba pijąca nie widzi swojego problemu oraz swojego cierpienia. Bez interwencji najbliższych osoba uzależniona może żyć w swoim zakłamaniu i cierpieniu wiele lat, po drodze tracąc pracę, rodzinę, zdrowie i pieniądze. Im dłużej ktoś pije na niebezpiecznym poziomie, tym większe prawdopodobieństwo chorób i różnych powikłań w przyszłości.

Zaprzeczanie jest często obecne u każdego alkoholika. Osoba z problemem picia często zakłamuje ilość wypitego alkoholu przekonując, że jest ona mniejsza niż w rzeczywistości. Kiedy zaczyna się orientować, że w ulubionym sklepie kupuje tylko alkohol a sklepowa widząc codziennie rano alkoholowe zakupy zaczyna się dziwnie uśmiechać, natychmiast zmienia miejsce zakupu alkoholu na następne i następne. Gdy w domu zaczyna brakować skrytek do schowania kolejnej butelki bo w łazience za toaletą już się nie mieszczą a w garażu w każdej szafce jest ich kilka to nawet w tedy osoba uzależniona nie będzie widziała problemu swojego picia. Będzie ona przelewać alkohol do plastikowych butelek po wodzie a bałagan będzie winą kogoś innego, alkohol będzie nadal rządził w życiu osoby uzależnionej – często do momentu osiągnięcia przysłowiowego „dna”

Jak rozpoznać ukryte znaki alkoholizmu?

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie pytania zadać sobie samemu i być uczciwym wobec siebie. Jest kilka rzeczy, które mogą wskazywać na problem:

  • Zaczynasz zaniżać ilość wypitego alkoholu
  • Zaczynasz ukrywać alkohol ponieważ widzisz, że
  • Twoim bliskim zaczyna przeszkadzać Twoje picie
  • Stwarzasz coraz więcej okazji w których możesz się napić
  • Pijesz alkohol rano a nawet zaraz po przebudzeniu
  • Zaczynasz jeść dopiero wtedy kiedy napijesz się alkoholu
  • Czym się strułeś tym się lecz tzw. „klinowanie”
  • Twoje relacje z innymi pogorszyły się przez rozmowy o Twoim piciu
  • Bezpodstawne lęki po odstawieniu alkoholu

Należy pamiętać, że wiele osób cierpiących na depresję i lęki próbuje samoleczenia alkoholem który tak naprawdę jest depresantem i tylko pogłębiają swój problem. Czy alkoholik może przestać pić bez terapii odpowiedz jest prosta nie jest w stanie sam przestać pić, dlatego terapia jest konieczna.

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: