Święta Wielkanocne mogą być trudne dla osób uzależnionych od alkoholu. Jest to niestety okres gdzie w Polsce w wielu domach picie podczas świat jest czymś zupełnie normalnym. Na szczęście coraz więcej ludzi rezygnuje z „pijanych świąt”.
Jedni rezygnują z alkoholu ponieważ chcą w sposób szczególny i duchowy obchodzić święta wielkanocne, inni u których w rodzinie występuje problem choroby alkoholowej i zarazem są bardziej świadomi problemu, nie chcą pomagać w złamaniu abstynencji bliskiej osobie i po prostu nie ma u nich alkoholu na święta. Jeśli bliscy będą w stanie całkowicie zrezygnować z wszelkiego rodzaju trunków na święta, alkoholik nie będzie stawiany w niekomfortowej sytuacji.

Dla niektórych trzeźwiejących alkoholików okres świat jest szczególny ze względu na możliwość przeżycia ich nareszcie na trzeźwo. Dopiero po terapii wielu uzależnionych spróbowało żyć w zgodzie z samym sobą i zaczęli dostrzegać możliwość cieszenia się z małych rzeczy. Czas spędzony z rodzina która zaczęła normalnie funkcjonować po leczeniu jej członka, jest czasem pełnym wzruszeń ale i zarazem okresem wracania wspomnieniami do trudnych chwil. Dzieje się tak ponieważ alkoholik często próbuje zadośćuczynić bliskim krzywdy które wyrządził i wybiera często właśnie okres świąteczny jako ten właściwy do rozmawiania o wyrządzonych przez siebie krzywdach. W domu i najbliższym otoczeniu trzeźwiejącej osoby nie powinno być alkoholu. Ponieważ trzeźwienie jest procesem, który wymaga czasu i zaangażowania. Systematyczna samoocena i samoobserwacja pomaga zachować trzeźwość. Proces trzeźwienia to przede wszystkim zmiany w sposobach przeżywania, myślenia i działania, które w konsekwencji prowadzą do zmiany postaw, odniesienia do systemu wartości i zachowania. To wiąże się z uzyskaniem równowagi życiowej. Dlatego wspierajmy swoich bliskich w okresie świąt w procesie trzeźwienia. Niech te święta będą takimi na jakie nie mogliśmy my sobie pozwolić kiedy bliska nam osoba nadużywała go właśnie w tym okresie.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Włoszczowa, Opatów, Końskie, Kazimierza Wielka oraz Skarżysko Kamienna

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: