Mamy przyjemność przedstawić jedną z prac z grupy Naszych tematów „Baśniowe retrospekcje” cz.I

Baśń: ,,Rycerz Dariusz – błędny i obłędny”

Baśń ta opowiada o Rycerzu Dariuszu i jego życiu.

Dawno, dawno temu przyszedł na świat młodzieniec któremu Rodzice nadali imię Dariusz…

Chłopiec przez pierwsze lata swojego życia dorastał w spokoju, był bardzo pogodnym, sprawiedliwym i wrażliwym na ludzką krzywdę (od najmłodszych lat starał się pomagać tym którzy znaleźli się w tarapatach). Jego ojciec król Jerzy był bardzo wymagający i wychowywał syna twardą ręką, stawiając go często przed bardzo trudnymi zadaniami i decyzjami (ciągle wymagał od niego więcej niż w tym wieku wymaga się od młodych ludzi). Matka, królowa – Halina kochała bardzo swojego syna, a ponadto była kobietą uczuciową i w wielu sytuacjach broniła go przed ojcem. Dariusz miał cztery lata młodszego brata Pawła, który był oczkiem w głowie ich ojca. Jednak starszy brat radził sobie z tym i postępował cały czas według swoich zasad – pomimo wszystko kochając swojego brata. Kiedy Dariusz osiągną odpowiedni wiek Rodzice wysłali go do szkoły rycerskiej, gdzie miał nauczyć się fachu władania mieczem oraz poszerzyć swoją intelektualną wiedzę w różnych dziedzinach życia – by zostać mianowanym na Rycerza.

Po ukończeniu szkoły stał się młodzieńcem a w niedługim czasie mianowano go Rycerzem. Od tej pory ojciec zaczął stawiać przed nim coraz to większe wymagania, a z czasem Dariusz przejął wiele zadań i obowiązków, które do tej pory wykonywał ojciec (król Jerzy tłumaczył to tym, że w niedługim czasie przejmie tron po nim i przez to musi udowodnić, że jest na to gotowy). Niektóre z nich zaczęły przerastać możliwości Dariusza, a on chcąc się wyciszyć i odpocząć coraz częściej sięgał po alkohol. Po pewnym czasie w jego życiu pojawiła się kobieta o imieniu Marta z którą wziął ślub i która to dała mu dwójkę wspaniałych dzieci: córkę Kamilę i syna Michała. W życiu Darka od tej pory nastąpiło wiele pozytywnych zmian. Życie toczyło się dalej, obowiązków przybywało lecz wszyscy mówili: ,,Kochający ojciec”, ,,Cudowny mąż”, ,,Człowiek bezinteresownie pomagający innym”. Wszystko układało się po myśli Darka. Jednak pewnego dnia na drodze stanęli mu tzw. ,,dobrzy doradcy – judasze”, którzy to koniecznie chcieli doprowadzić do zniszczenia jego osoby a w konsekwencji upadku. Ojciec coraz częściej wysyłał go na bitwy, które czasami wygrywał a Darek przez swoją łatwowierność słuchania doradców coraz częściej ponosił porażki w bitwach i podejmowanych decyzjach. Jego zasady, strategia działania były coraz mniej efektywne, a stany bólu i rozgoryczenia, których doznawał nie pomagały mu w niczym (chcąc uciec od problemów zaczął coraz więcej pić w osamotnieniu – tak aby nikt nie widział). W ostateczności prowadziło to do konfliktów w Rodzinie jak i w życiu codziennym. Jego piękna i mądra żona Marta zaczęła coraz częściej go przestrzegać, aby przestał zadawać się z tymi życzliwymi mu ludźmi bo przyniesie to nam wiele krzywdy. Zaczęła zadawać mu pytania: co się stało z moim wspaniałym mężem, który miał swoje zasady, był dobrym kochającym mężem i ojcem, a teraz staje się potworem z którym nie można wytrzymać – o rozmowie w ogóle nie ma mowy. Dariusz czując czasami że sprawia ból Rodzinie starał się być dobry lecz po upływie pewnego czasu ponownie wracał do picia pomimo tego, że zdawał sobie sprawę iż tym samym zadaje ból sobie, żonie i dzieciom oraz wszystkim tym którzy byli mu bliscy. Przestawało mu zależeć na wszystkim, zaczął stronić od ludzi stawał się samotnikiem zamykając się w swojej komnacie nie pokazując się nikomu i coraz więcej pił bez opamiętania. Rodzina cierpiała coraz bardziej, była wykończona lecz Darek nic sobie z tego nie robił – lekceważył to.

Ta sytuacja spowodowała, że zaczęto go nazywać ,,Błędnym Rycerzem” – błądzącym, wędrującym, tym który nie może znaleźć odpowiedniej drogi. Dariusz zaczął popadać w tarapaty – człowiek z zasadami, który miał określone cele życiowe zaczął błądzić myślami, stawał się nieprzewidywalny w podejmowaniu decyzji, zaniedbywał swoje obowiązki a co najważniejsze stawał się bezsilny wobec picia alkoholu (alkohol lał się wiadrami, tracił przytomność, w ogóle nie kontrolował picia, stawał się coraz bardziej opętany przez alkohol). Kiedy przestał być postrzegany jako ten dobry, wyrozumiały, potrafiący nieść pomoc innym, kiedy żona postawiła sprawę na ostrzu noża, że odejdzie od niego a dzieci nie będą chciały go znać stanął nad krawędzią. Wtedy to zrozumiał, że musi podjąć najważniejszą w życiu decyzję – coś drgnęło w jego sumieniu i powiedział STOP!!!! Podjął rozmowę z żoną, że chce zmiany, że chce ponownie stać się tym kim był wcześniej. Postanowił więc wyjechać na pewien czas do pobliskiego klasztoru zasięgnąć porady u Mędrców: jak postępować by życie z powrotem stało się piękne, by pozbyć się tych ,,diabelskich demonów” – które cały czas ciągnęły go podstępnie ku upadkowi i śmierci. Mędrcy medytowali, prowadzili z Dariuszem rozmowy, pokazywali co dobre a co złe, jak należy radzić sobie w chwilach niemocy i sytuacjach bez wyjścia. Dariusz wnikliwie słuchał ich porad i po kilku tygodniach bogatszy o wiedzę którą posiadł wrócił do Rodziny i domu z nastawienie że teraz może już być tylko lepiej.

Ten ,,Błędny Rycerz” zrozumiał że jego droga jest tylko jedna: ,,żyć w trzeźwości” gdyż dalsze trwanie w stanach upojenia alkoholowego doprowadza go do obłędu z którego nie będzie potrafił się wyrwać aż w końcu umrze na własne życzenie, a ma dla kogo żyć!! Przyznał się wszystkim że jest alkoholikiem i postanowił żyć z dala od picia. Z czasem został koronowany, odzyskał szacunek Rodziny i ludzi go otaczający. Żył długo i szczęśliwie w miłości z kochającą go Rodziną.

Dla wszystkich tych którzy jeszcze nie podjęli tak ważnej decyzji którą jest podjęcie terapii:

,,Alkoholik Darek!!”

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel: 48 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Warszawa, Staszów, Opatów, Włoszczowa oraz Radom

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: