W alkoreksji, oprócz ograniczania ilości spożywanego jedzenia, używane są niekiedy środki wspomagające utratę wagi ciała, np. przeczyszczające, czy diuretyczne. Osoba, według własnego mniemania, ogranicza przyrost kalorii, które może wykorzystać na spożycie alkoholu. Zaburzenie w tym kontekście obejmuje więc dwa obszary dysfunkcji – nadmierne spożywanie alkoholu i zaburzenia przyjmowania pokarmów. W przeciwieństwie do anorektyków redukcja masy ciała nie jest celem samym w sobie, chodzi o uwolnienie się od wyrzutów sumienia, że przybierze się na wadze po spożyciu alkoholu. Zachowania alkorektyczne pojawiają się głównie przed planowanym spożywaniem alkoholu. Niektórzy naukowcy podkreślają, że alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania połączonym z alkoholizmem.

Trudność w przezwyciężaniu jakiegokolwiek uzależnienia polega na rosnącej potrzebie konsumowania coraz większej ilości substancji w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Zjawisko to znane jest jako „tolerancja”. Na przykład, pierwszego dnia, potrzebowaliśmy tylko 2 szklanek alkoholu, aby poczuć przyjemne uczucie. Trzeciego dnia potrzebowaliśmy 3. Dwa tygodnie później poczuliśmy potrzebę wypicia 5. To trwa tak długo, aż wymagane ilości są kolosalne.

Zjawisko to występuje w alkoreksji. Za każdym razem, gdy ktoś przyjmuje to uzależniające zachowanie, organizm zaczyna wymagać większego spożycia alkoholu, aby stłumić swój apetyt.

Alkoreksja dotyka najczęściej kobiet (młodych i nastolatek) i szczególnie rozpowszechniona jest w środowiskach szkolnych oraz akademickich. Przyczyną występowania jest szeroko obecny w świadomości społecznej kult pięknego ciała. Podejrzewa się, iż na rozwój zaburzenia wpływ mają czynniki osobowościowe, sytuacyjne i biologiczne. Ryzyko wystąpienia zwiększa się u osób o niskiej samoocenie i dążeniu do perfekcji. Profesor Adam Barry z Uniwersytetu Stanu Floryda wskazał na kampusy uniwersyteckie jako najczęstsze miejsce inicjacji procesów alkorektycznych. W 2016 Research Society on Alkoholism opublikowało wstępne wyniki badań 1184 studentów z Uniwersytetu w Houston, z których wynika, że u osób nadmiernie pijących alkohol aż osiem z dziesięciu, przynajmniej raz na miesiąc przejawiło praktyki alkorektyczne.

Alkoreksji sprzyjają kampanie reklamowe promujące zalety picia alkoholu bez problemu przybierania na wadze (szczupłe kobiety, smukłe puszki i butelki, piwa niskokaloryczne, alkohole kojarzone ze sportem i treningiem).

Alkorektyk pozostaje w sytuacji bez wyjścia, ponieważ alkohol nie dostarcza organizmowi składników odżywczych, a także nie powoduje uczucia sytości, wzmaga natomiast apetyt i chęć jedzenia. Alkoreksja może zatem przybierać formę bulimii. Osoba narażona jest na niedobór witamin z grupy B i składników odżywczych. Dłuższy brak zapobiegania zaburzeniom może prowadzić do osteopenii, powikłań krążeniowych oraz chorób układu krwiotwórczego. Narastać może niedożywienie i odwodnienie. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia trzustki, wątroby i dolegliwości w obrębie układu pokarmowego. Stały lęk i odczuwanie presji może prowadzić do depresji i nerwic. Narastają również niekorzystne konsekwencje społeczne (osamotnienie, utrata pracy i znajomych, agresja i inne).

Leczenie odbywa się w drodze psychoterapii i usuwania powstałych skutków somatycznych

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Kraków, Łódź , Lublin, Katowice oraz Kielce

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: