Zespół Wernickego-Korsakowa jest to późna postać choroby alkoholowej, wynikającej z toksycznego działania alkoholu, co w rezultacie wywołuje poważny niedobór witaminy B1 (zwany także tiaminą). Zespół ten można również rozumieć jako połączenie dwóch różnych zaburzeń psychicznych: Encefalopatia Wernickego i zespół Korsakoffa. Na zespół Wernickiego – Korsakowa umiera około 5% wszystkich, uzależnionych od alkoholu.

Uszkodzenie mózgu u osób, u których wystąpił zespół amnestyczny Korsakowa, dotyczy głównie obszarów odpowiedzialnych za zapamiętywanie i przywoływanie informacji. Symptomem choroby jest oczopląs, podwójne widzenie, wywołane porażeniem nerwów okoruchowych, jak również postępująca ataksja (zespół objawów określających zaburzenia koordynacji ruchowej ciała). Nadużywanie alkoholu działa na organizm pośrednio i bezpośrednio, tj. powoduje niedobory żywieniowe, a sam alkohol jest neurotoksyczny. Niedobory żywieniowe skutkujące niedoborem składników odżywczych, w tym witamin, wynikają z nieodpowiedniej, wysokowęglowodanowej diety, co drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na tiaminę. Etanol upośledza wchłanianie tiaminy w jelitach.
Objawy: Występują ostre zaburzenia pamięci świeżej i niedawnych zdarzeń (przy zachowaniu wspomnień sprzed choroby), luki pamięciowe wypełniane konfabulacjami zwykle o treści wielkościowej, pojawia się apatia (stan znacznie zmniejszonej wrażliwości na bodźce emocjonalne i fizyczne. Pacjent uzupełnia braki w pamięci wydarzeniami, które nie miały miejsca i jest całkowicie przekonany o ich prawdziwości. Towarzyszy mu obniżenie aktywności psychicznej i fizycznej, utrata zainteresowań, zmniejszenie liczby kontaktów społecznych), chory ma również problemy z jasnym i logicznym rozumowaniem. Choroba wywołuje majaczenie, a także stany wyjątkowego pobudzenia. Osoba taka ma kłopoty z prawidłowym zasypianiem. W dalszej fazie schorzenia następuje całkowite zaburzenie pamięci krótkotrwałej, majaczenie, niezdolność do zapamiętywania i przetwarzania informacji, jak również brak stałego kontaktu z otoczeniem. Osoba, cierpiąca na syndrom Wernickiego – Korsakowa może zapaść również w śpiączkę. Wielu chorych skarży się również na podwójne widzenie, opadanie górnych powiek oraz zaburzenia kardiologiczne – niskie ciśnienie krwi, problemy z prawidłową pracą serca czy obniżenie temperatury ciała. Alkoholizm jest śmiertelną chorobą postępującą, dlatego terapię należy podjąć najwcześniej jak to tylko możliwe. W naszym ośrodku oferujemy darmową konsultację oraz diagnozę, wszystkie potrzebne informacje są dostępne pod nr. tel: 48 795 009 679.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Włoszczowa, Opatów, Końskie, Kazimierza Wielka oraz Skarżysko Kamienna

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: