Kobiety różnią się od mężczyzn zarówno pod względem biologicznym, jak i emocjonalnym. Alkoholiczkami wcale nie stają się częściej kobiety z tzw. nizin społecznych, ale właśnie te dobrze sytuowane, robiące karierę zawodową, często pracoholiczki. Kobiecy alkoholizm jest silniejszy i bardziej destrukcyjny. Więcej estrogenów i mniej enzymów metabolizujących toksyny wpływa na zwiększone wchłanianie w wątrobie, wyniszczając ją od środka. Wyniki badań wskazują, że kobiety pijące alkohol częściej niż mężczyźni ponoszą z tego powodu uszczerbek na zdrowiu, a także bardziej narażone są na urazy, konflikty z prawem oraz trudności w relacjach międzyludzkich.
Najczęściej rozpoznawane u kobiet typy alkoholizmu to:
Alkoholizm typu Alfa – uzależnione piją stosunkowo niewielkie ilości alkoholu, jednak robią to często i w bardzo nieodpowiednich momentach, np. przed ważnymi spotkaniami zawodowymi. Zwykle się nie upijają, głównym celem spożywania alkoholu jest złagodzenie stresu i lęku. Z czasem przestają panować nad uzależnieniem, przez co w trudnych sytuacjach stają się bezradne bez drinka czy lampki wina. Początkowo niezauważalny i pozornie niegroźny nałóg zaczyna destabilizować życia zawodowe i prywatne.
Alkoholizm typu Delta – polega na piciu niskoprocentowych trunków, jednak z zatrważającą regularnością. Kobiety zwykle zamiast wódki wybierają wino, likiery i inne słabe alkohole. Rzadko znajdują się w stanie całkowitego upojenia, jednak alkohol w ich krwi jest obecny niemal bez przerwy. Próby rzucenia nałogu wywołują objawy abstynenckie, takie jak drżenie rąk, drgawki czy omamy.
Gdy kobieta i mężczyzna piją alkohol tak samo często, kobieta jest zawsze bardziej narażona na poważne następstwa zdrowotne picia, takie jak alkoholowe uszkodzenia wątroby, mózgu czy serca. Wiadomo już, że to zwiększone ryzyko zdrowotne wiąże się z odmiennym u obu płci metabolizmem, ale być może wpływają na nie również związane z płcią różnice w biochemii mózgu, czynniki genetyczne lub zupełnie inne czynniki, jeszcze nie znane. Dzieci wzrastające w rodzinie alkoholicznej, uczą się w niej „odnajdować”. Oznacza to, że w przyszłości mogą podświadomie powielać wyuczone wzorce i wchodzić w znane z domu rodzinnego relacje
Kobiecy alkoholizm to często temat tabu, a niestety kobiety znacznie szybciej się uzależniają. Każdy nałóg jest wyniszczający dla nałogowca i otoczenia. W alkoholizm bardzo łatwo popaść, ponieważ zaczyna się często niewinnie. Na picie alkoholu w naszym społeczeństwie jest przyzwolenie, ale na nałóg już nie, dlatego też kobiety bardzo często ukrywają swój problem z uzależnieniem.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.
Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Ostrowiec Świętokrzyski, Pabianice, Zamość, Tomaszów Mazowiecki, oraz Staszów.