1. Alkoholizm jest chorobą.

Jedną z cech alkoholizmu jest ciągłe picie pomimo negatywnych konsekwencji. W końcu mózg i ciało stają się zależne od alkoholu. Alkohol przyczynia się do niedoborów, zmian strukturalnych i chemicznych w mózgu, negatywnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. klasyfikuje uzależnienie od alkoholu jako chorobę a jej numer to f10.2

2. Alkoholicy nie są złymi ludźmi.

Mamy tendencję do postrzegania uzależnionych jako złych ludzi. Alkoholicy często starają się rekompensować swój problem z piciem. Próbują zdobyć sympatię rodziny na wiele sposobów: kupując prezenty, zabierając rodzinę na wakacje, organizując urodziny dla dziecka itp. wszystko to dzieje się czesto w przerwach abstynencyjnych. W rzeczywistości bezskutecznie sami próbują zrezygnować z picia a w tych trzeźwych momentach są kochającymi osobami. Uzależnieni od alkoholu mogą być dobrymi, wrażliwymi empatycznymi, kochającymi swoje rodziny ludźmi.

3. Współuzależnienie to poważny problem.

Często współmałżonek aby uniknąć wstydu przed rodziną kryje picie swojego partnera. Często strach przed utratą jedynego źródła dochodu, oraz ogromny wstyd społeczny prowadzi do ciągłego zakłamywania najbliższych. Partner stara się zachować dobry wizerunek rodziny przed sąsiadami, krewnymi wymyślając coraz bardziej zawiłe wytłumaczenia na temat picia w swojej rodzinie, zachowując się przy tym jakby nie było to nic złego. Niestety wiele z tych zachowań umożliwia alkoholikowi spożywanie, tworząc mu tzw. „komfort picia”

4. Alkoholicy są dobrymi kłamcami i oszustami.

Chociaż w głębi duszy mogą być dobrymi, uczciwymi ludźmi, alkoholicy będą próbowali ukryć swoje problemy i niechętnie zechcą o nich rozmawiać. Bardzo często okłamują żonę, męża czy też pracodawcę. Oszukują też właścicieli barów, w których bywają po kilka dni, zaprzyjaźniają się z nimi tylko po to aby w krytycznym momencie powiedzieć, że zapomnieli lub zgubili portfel lub nie mają pieniędzy na picie. Po takim wydarzeniu zwykle nigdy się już w takim barze czy sklepie nie pojawiają. Manipulują swoimi bliskimi aby im zakupili alkohol często używając przy tym przemoc psychiczną. Potrafią świetnie przez jakiś czas ukrywać swoje picie oraz swoje butelki.

5. Alkoholicy początkowo obwiniają innych o to, że sami piją

Początkowo Alkoholik uważa, że złe rzeczy, które dzieją się w jego życiu są wynikiem nieszczęścia. Stopniowo wszystko jest winą kogoś innego. Co więcej, wszyscy i wszystko stają się powodem do picia. To jest błędna spirala, do której wiele osób może się odnosić: twoje picie powoduje problemy w twoim życiu → nie możesz sobie poradzić z presją tych problemów → będziesz pił, ponieważ straszne okoliczności „zmuszają” cię do tego. Wielu uzależnionych woli obwiniać innych niż dopuścić do świadomości to, że są chorzy.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel: 48 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Włoszczowa, Staszów, Opatów, Ostrowiec oraz Jedrzejów

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: