Choroba alkoholowa jest wieloczynnikowa i ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Oddziałuje nie tylko na życie uzależnionego, ale również na otaczające go środowisko.
Alkoholowy zespół abstynencyjny jest zespołem objawów występującym u osób uzależnionych od alkoholu, do ujawnienia którego dochodzi w sytuacji zaprzestania przyjmowania alkoholu lub znacznego zmniejszenia jego dawki.

Pierwsze objawy pojawiają się wtedy, gdy znacząco obniża się stężenie alkoholu we krwi tj. zazwyczaj po kilku – kilkunastu godzinach po ostatnim spożyciu. Alkoholowy zespół abstynencyjny jest potencjalnym stanem zagrożenia życia. Nieleczony może prowadzić do ciężkiego zespołu abstynencyjnego z napadami padaczkowymi albo do najcięższej postaci – delirium tremens (stan zaburzeń świadomości z iluzją,i, omami oraz urojeniami ), obarczonej śmiertelnością ( statystycznie około 5-15%)
Alkoholowy zespół abstynencyjny w swym łagodnym przebiegu może zdarzyć się nawet po jednorazowym spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Przede wszystkim jednak dotyka on osoby silnie uzależnione, u których brak używki w organizmie doprowadza do głębokich zmian.

Na alkoholowy zespół abstynencyjny składa się szereg objawów somatycznych i psychiatrycznych, które wywołane są nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki alkoholu etylowego.
Alkohol działa na ośrodkowy układ nerwowy w sposób hamujący – zmniejsza jego aktywność. W przypadku przewlekłego przyjmowania alkoholu, układ nerwowy równoważy ten efekt przez zwiększenie swojej aktywności. W sytuacji spadku stężenia etanolu dochodzi do sytuacji, gdy ta zwiększona aktywność przestaje być równoważona przez działanie hamujące alkoholu, co skutkuje nadmiernym pobudzeniem i występowaniem objawów Syndromu odstawienia.

Alkoholowy zespół abstynencyjny najczęstsze objawy:

  • napady drgawkowe
  • biała gorączka alkoholowa , inaczej nazywana majaczeniem lub delirium tremens
  • zaburzenie orientacji
  • wahania nastroju
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia świadomości
  • napady drgawek padaczkowych
  • urojenia – osoba wymyśla sytuacje oraz przytacza wspomnienia sytuacji, które nigdy nie miały miejsca
  • omamy słuchowe lub wzrokowe
  • bardzo silny lęk
  • zaburzenie rytmu dnia
  • gorączka, tachykardia, wzmożona potliwość, drżenie ciała, wzrost ciśnienia tętniczego i wymioty
  • utrata samokontroli mogą być przyczyną gwałtownych i trudnych do przewidzenia zachowań, które są nieadekwatne do rzeczywistej sytuacji, w tym zachowań autoagresywnych lub agresywnych, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta lub osób w jego otoczeniu

Powikłany zespół odstawienny wymaga specjalistycznego leczenia, które zależy od stopnia nasilenia jego objawów.

Bez względu na to, jak długo trwa uzależnienie, w każdej chwili można przestać spożywać alkohol – nigdy nie jest za późno aby zawalczyć o swoje życie. Jeśli wymienione wcześniej objawy odstawienia jeszcze Cię nie dotyczą pamiętaj: Jeszcze Cię nie dotyczą. Pijąc alkohol zwiększasz ryzyko wystąpienia kolejnych objawów tej choroby.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel: 48 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Kielce, Końskie, Opoczno, Starachowice oraz Iława.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: