Choroba alkoholowa jest wieloczynnikowa i ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Oddziałuje nie tylko na życie uzależnionego, ale również na otaczające go środowisko.
Alkoholowy zespół abstynencyjny jest zespołem objawów występującym u osób uzależnionych od alkoholu, do ujawnienia którego dochodzi w sytuacji zaprzestania przyjmowania alkoholu lub znacznego zmniejszenia jego dawki.

 Pierwsze objawy pojawiają się wtedy, gdy znacząco obniża się stężenie alkoholu we krwi tj. zazwyczaj po kilku - kilkunastu godzinach po ostatnim spożyciu. Alkoholowy zespół abstynencyjny jest potencjalnym stanem zagrożenia życia. Nieleczony może prowadzić do ciężkiego zespołu abstynencyjnego z  napadami padaczkowymi albo do najcięższej postaci – delirium tremens (stan zaburzeń świadomości z iluzją,i, omami oraz urojeniami ), obarczonej śmiertelnością ( statystycznie około 5-15%) 
Alkoholowy zespół abstynencyjny w swym łagodnym przebiegu może zdarzyć się nawet po jednorazowym spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Przede wszystkim jednak dotyka on osoby silnie uzależnione, u których brak używki w organizmie doprowadza do głębokich zmian.

Na alkoholowy zespół abstynencyjny składa się szereg objawów somatycznych i psychiatrycznych, które wywołane są nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki alkoholu etylowego
Alkohol działa na ośrodkowy układ nerwowy w sposób hamujący – zmniejsza jego aktywność. W przypadku przewlekłego przyjmowania alkoholu, układ nerwowy równoważy ten efekt przez zwiększenie swojej aktywności. W sytuacji spadku stężenia etanolu dochodzi do sytuacji, gdy ta zwiększona aktywność przestaje być równoważona przez działanie hamujące alkoholu, co skutkuje nadmiernym pobudzeniem i występowaniem objawów Syndromu odstawienia.

Alkoholowy zespół abstynencyjny najczęstsze objawy: 
-napady drgawkowe
-biała gorączka alkoholowa , inaczej nazywana majaczeniem  lub delirium tremens
-zaburzenie orientacji
-wahania nastroju
-nadciśnienie tętnicze
-zaburzenia świadomości
-napady drgawek padaczkowych
-urojenia – osoba wymyśla sytuacje oraz przytacza wspomnienia sytuacji, które nigdy nie miały miejsca
-omamy słuchowe lub wzrokowe
-bardzo silny lęk
-zaburzenie rytmu dnia
-gorączka, tachykardia, wzmożona potliwość, drżenie ciała, wzrost ciśnienia tętniczego i wymioty
-utrata samokontroli mogą być przyczyną gwałtownych i trudnych do przewidzenia zachowań, które są nieadekwatne do rzeczywistej sytuacji, w tym   zachowań autoagresywnych lub agresywnych, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta lub osób w jego otoczeniu

 Powikłany zespół odstawienny wymaga specjalistycznego leczenia, które zależy od stopnia nasilenia jego objawów. 

Bez względu na to, jak długo trwa uzależnienie, w każdej chwili można przestać spożywać alkohol – nigdy nie jest za późno aby zawalczyć o swoje życie. Jeśli wymienione wcześniej objawy odstawienia jeszcze Cię nie dotyczą pamiętaj: Jeszcze Cię nie dotyczą. Pijąc alkohol zwiększasz ryzyko wystąpienia kolejnych objawów tej choroby.


Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl  lub pod nr  tel: 48 795 009 679. Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Kielce, Końskie, Opoczno, Starachowice oraz Iława.
Prywatny ośrodek terapii uzależnień "Nasz Zapał"

 

 

Syndrom odstawienia. Alkoholowy zespół abstynencyjny
 • Leczenie alkoholizmu Ostrowiec Świętokrzyski
 • Leczenie alkoholizmu Końskie
 • Leczenie alkoholizmu Włoszczowa
 • Leczenia alkoholizmu Kielce
 • Leczenie alkoholizmu Starachowice
 • Leczenie alkoholizmu Skarżysko-Kamienna
 • Leczenie alkoholizmu Pińczów
 • Leczenie alkoholizmu Jędrzejów
 • Leczenie alkoholizmu Busko-Zdrój
 • Leczenie alkoholizmu Staszów
 • Leczenie alkoholizmu Sandomierz
 • Leczenie alkoholizmu Połaniec

Kontakt

Zadzwoń
Adres:
Staszica 27
26-085 Ćmińsk
woj. świętokrzyskie
Dane działalności:
NIP: 5492159268
REGON: 122763717
Tel: 795 009 679

© Copyright 2022 Nasz Zapał - Realizacja SEMLife.pl Agencja SEO