Wiele osób nie wierzy, że alkoholizm jest chorobą. Zamiast tego uważają, że picie jest wyborem. Cóż, osoby nieuzależnione mogą przestać pić, kiedy tylko zechcą. Niestety nie jest to typowe dla alkoholika. U alkoholika mózg stał się zależny od działania alkoholu i bez picia występują objawy odstawienia. Często alkoholik nie przyzna się sam do tego, że ma jakiś problem.

Może to być spowodowane prawdziwym przekonaniem, że nie ma problemu. Alkoholik jest ostatnią osobą, która uświadamia sobie, że jest jakiś problem. Bardzo często zaprzecza istnieniu szkód problemów, dopóki nie zostanie wyrządzona jakaś nieodwracalna krzywda. Zostanie alkoholikiem nie jest czymś, co dzieje się z dnia na dzień. Nie ma dokładnego, szczególnie wyraźnego momentu zostania uzależnionym człowiekiem. U niektórych jest to długa droga, ich piciorys liczony jest w dekadach a u innych ten okres jest znacznie krótszy. Z biegiem czasu, regularne spożywanie alkoholu zmienia chemię w mózgu, sprawiając, że nie pije się już dla przyjemności a pije się aby uniknąć złego samopoczucia. Alkoholicy nazywają moment kolejnego picia „ratowaniem się” kiedy w ich zatrutym alkoholem organizmie zaczyna brakować alkoholu popadają w lęki, niepokój, ogarnia ich „pusty strach” popadają w panikę. Organizm również reaguje na brak alkoholu poprzez drżenie rąk, nadmierną potliwość, przyśpieszone bicie serca czy też biegunkę. Przeważnie obserwujemy cztery fazy rozwoju choroby alkoholowej :

1 FAZA WSTĘPNA – Towarzyska

2 FAZA OSTRZEGAWCZA

3 FAZA krytyczna

4 FAZA Chroniczna -PRZEWLEKŁA

Z biegiem czasu funkcje mózgu stają się coraz bardziej osłabione wraz ze wzrostem zawartości alkoholu we krwi. Za każdym razem, gdy pijesz alkohol, niektóre substancje chemiczne w mózgu stają się niezrównoważone. Z biegiem czasu mózg przyzwyczaja się do tej nierównowagi i uważa, że ​​jest to nowa równowaga. Jest to choroba mózgu zwana alkoholizmem. Ta „nowa równowaga” jest wyjątkowo niezdrowa. Nierównowaga chemiczna w mózgu może powodować wiele problemów, zbyt wiele do wymienienia tutaj.

Zatem zmiany w mózgu spowodowane przez alkohol faktycznie powodują alkoholizm. Jednak sam alkohol powoduje również problemy z ciałem. Krótkoterminowe efekty to trudności w chodzeniu, niewyraźna mowa, spowolniony czas reakcji, kłopoty z równowagą, słaba ocena, nieprzewidywalne zachowanie i chwilowa utrata pamięci … w zasadzie wszystkie rzeczy związane z byciem pijanym. Skutki długoterminowe są znacznie gorsze i mogą obejmować zespół Wernickego-Korsakoffa, delirium tremens, niewydolność wątroby, do dziesięciu rodzajów raka, a ostatecznie śmierć.

Należy pamiętać aby nie wierzyć w reklamy które to zapewniają nas o nieszkodliwości alkoholu w niewielkich dawkach. Poniżej przedstawiamy wartość odżywczą wysoko procentowego alkoholu która jak widać jest znikoma.

Wartość odżywcza

Wódka, 40%
Na 100 g 100 g
Wartość energetyczna (kcal) 231
Tłuszcz 0 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0 g
Cholesterol 0 mg
Sód 1 mg
Potas 1 mg
Węglowodany 0 g
Błonnik 0 g
Cukry 0 g
Białko 0 g
Witamina A – 0 IU
Wapń – 0 mg
Witamina D – 0%
Witamina B12 – 0 µg
Kwas askorbinowy – 0 mg
Żelazo – 0 mg
Witamina B6 – 0 mg
Magnez – 0 mg

Posłuchaj naszego bloga na platformie YouTube

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Bełchatów, Tczew, Mielce, Pruszków oraz Tarnowskie Góry.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: