Ogromna liczba ludzi wyobraża sobie alkoholizm jako rozwiązłość, brak dyscypliny i stopniowe staczanie się po drabinie społecznej. Niewiele osób rozumie, że alkoholizm jest bardzo realną chorobą, charakteryzującą się zmianą metabolizmu w organizmie, z powodu której dana osoba nie jest w stanie przestać pić w chwili gdy wypiła przykładową dawkę alkoholu.

Uzależnienie formuje się stopniowo. Na początku osoba po prostu lubi pić, wtedy w mózgu powstaje stabilne skojarzenie: alkohol = przyjemność. Powstaje zatem zależność psychiczna. Alkohol jest nie tylko łatwo włączany do metabolizmu, ale także, jako substancja psychoaktywna, przyczynia się do pojawienia się uzależnienia. Ciągle otrzymując dużą ilość alkoholu, organizm odbudowuje swój metabolizm. Oznacza to, że alkohol ma najwyższy priorytet. Gdy „zapasy” alkoholu maleją metabolizm stopniowo powraca do normy. Ale bardzo powoli i bardzo boleśnie – z ciężkim cierpieniem psychicznym i fizycznym, którego niewielu ludzi jest w stanie znieść. I właśnie w tedy podają sobie kolejną dawkę alkoholu aby zmniejszyć ból i cierpienie. Alkoholizm jest chorobą trwającą całe życie. Osoba która przestała pić nie może ponownie po jakimś czasie zacząć spożywać alkohol. Dla Alkoholika nie ma tzw. kontrolowanego picia! ponieważ już jeden kieliszek alkoholu wyzwala uśpione mechanizmy choroby z wszystkimi wynikającymi konsekwencjami. Alkoholicy podczas tzw. „ciągu alkoholowego” albo nie jedzą niczego, albo jedzą bardzo mało. Energię dostarcza im wtedy alkohol. Ale białka, tłuszcze, witaminy, mikroelementy nie dostają się do organizmu, a im dłużej pije się, tym cięższe są naruszenia wszystkich narządów wewnętrznych a i stan psychiczny znacznie się pogarsza. Dlatego z długotrwałe picie związane jest z wyraźnym cierpieniem fizycznym, wzrostem ciśnienia tętniczego, obciążeniem serca i wysokim ryzykiem rozwoju takich powikłań jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, krwawienie z żołądka, napad padaczkowy i delirium alkoholowe. Terapia ma na celu przełamanie systemu wartości, ustanowionego w wyniku lat spożywania alkoholu. Jeśli u danej osoby zdiagnozowano alkoholizm należy pamiętać, że osoba ta nie powinna spożywać również piwa bezalkoholowego – ponieważ zapach, smak napoju, rodzaj butelki wywołują ekscytujący efekt, osoba odczuwa lekkie odurzenie, które „pamięta” mózg i dochodzi do załamania. Alkoholizm jest poważną chorobą, w której ważną w rozwoju rolę odgrywają liczne czynniki biologiczne i społeczne. Prawdą jest, że jeśli dana osoba ma genetyczną predyspozycję do rozwoju uzależnienia od alkoholu lub gdy w jego ciele brak jest enzymu rozkładającego alkohol – wtedy może uzależnić się znacznie szybciej. W leczeniu alkoholizmu, jako bardzo poważnej chorobie, niezwykle ważna jest motywacja pacjenta, jego wewnętrzne podejście do leczenia. Kadra z Naszego Ośrodka posiada doświadczenie oraz odpowiednią wiedzą która ma na celu zmotywowanie pacjenta do podjęcia działań które na celu mają pomóc Mu w powrocie do normalnego życia.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl 

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych oraz Włocławek.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: