Majaczenie alkoholowe (delirium tremens)

Majaczenie alkoholowe jest stanem zagrożenia życia i wymaga leczenia specjalistycznego. Nawet w kilka dni (najczęściej 2-3) po przerwaniu ciągu picia mogą wystąpić objawy majaczenia. Poprzedzają je nasilające się w ciągu tych paru dni objawy zwykłego zespołu abstynenckiego. Chorzy są zdezorientowani i  pobudzeni, pojawiają się drżenia mięśniowe i halucynacje wzrokowe, nasilają się jednocześnie trudności w zasypianiu.

Niestety nierzadkie są przypadki samouszkodzeń  i usiłowania popełnienia samobójstwa, występuje utrudnienie kontaktu chorego z otoczeniem, dezorientacja w czasie, miejscu i przestrzeni, przy zachowanej orientacji co do własnej osoby. Pojawiają się iluzje wzrokowe i typowe omamy wzrokowe.  Występują zaburzenia świadomości z halucynacjami oraz lęk, który przechodzi w niepokój ruchowy. Trudno jednak jednoznacznie określić czas trwania delirium tremens, ponieważ może on być inny u różnych osób.

 Objawy delirium tremens  różnią się od zwykłych objawów odstawienia tym, że występują oznaki zmienionego stanu psychicznego oraz:

Omamy (słuchowe, wzrokowe lub węchowe)
Majaczenie po alkoholu przez sen
Silne pobudzenie
Napady drgawkowe
Hipertermia, nadmierne pocenie się
Nadciśnienie
Może dojść do zapaści sercowo-naczyniowej
Przyspieszony oddech
EKG może wykazywać arytmię.

 Rokowanie:
Śmiertelność może wynosić do 35%, jeśli chory nie podejmie leczenia, ale w przypadku wczesnego rozpoznania i leczenia wynosi nawet mniej niż 2% 

Majaczenie alkoholowe jest najczęściej występującą psychozą alkoholową. Pamiętajmy jeśli problem z piciem zostanie wcześnie wykryty, może to oznaczać, że uniknie się powikłań, oraz poważnych konsekwecji podczas odstawienia alkoholu w tym majaczenia alkoholowego. Dlatego zapraszamy do Naszego Ośrodka na Darmową Konsultację oraz Diagnozę. 
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl  lub pod nr tel. 795 009 679. Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Zamość, Pabianice, Siemanowice Śląskie, Głogów oraz Stargarg.
Prywatny ośrodek terapii uzależnień "Nasz Zapał"

 

delirium tremens

 

Rezerwacje MAJ 2021

12345

Liczba rezerwacji: 1

6789101112

Liczba rezerwacji: 1

13141516171819202122

Liczba rezerwacji: 1

232425

Liczba rezerwacji: 1

262728293031