ZAZDROŚĆ    

Niekontrolowana i patologiczna zazdrość -Zespół Otella

Zazdrość bywa przez zakochanych uważana za nieodłączny element miłości. Nazwa zaburzenia nawiązuje do dramatu Szekspira pt. „Otello”. Bohater utworu cierpi na graniczącą z szaleństwem zazdrość, w wyniku której zabija ukochaną żonę Desdemonę, a następnie, gdy przekonuje się, że kobieta była mu wierna, popełnia samobójstwo.

Zespół Otella jest zaburzeniem psychicznym, w którym dana osoba twierdzi, że ich małżonek lub partner seksualny - jest niewierny, jednocześnie twierdzi tak nie posiadając żadnego prawdziwego dowodu. Jest  to rzadka psychoza alkoholowa spowodowana wieloletnim, intensywnym piciem alkoholu. Bardzo często urojeniom towarzyszy agresja wobec osoby podejrzewanej o zdradę. Nie należy wnioskować, że każdy alkoholik cierpi na zespół Otella. W praktyce przejawia się to  nieustannym poszukiwaniem dowodów, mających świadczyć i potwierdzać zdradę.
Główną przyczyną zaburzeń są uszkodzenia układu nerwowego spowodowane nadużywaniem alkoholu. Dodatkowo istotne są predyspozycje osobowościowe. Chorzy zwykle są osobami nadmiernie wrażliwymi na niepowodzenia, skłonnymi do agresji, o obniżonej samoocenie, lękowym charakterze  oraz mają oznaki osobowości paranoicznej, charakteryzującej się podejrzliwością i skłonnością do tworzenia teorii spiskowych. Wiele osób z tym schorzeniem posuwa się nawet do zerwania z partnerem, by złagodzić agonię wywołaną przez ten syndrom. Jak na ironię, wszystko to jest fałszywie potwierdzane w ich umysłach, np.  że ich partner nigdy nie traktował ich poważnie, ponieważ gdyby tak było, starałby się uratować związek i udowodnić swoją wiarygodność. Partnerzy osób z zespołem Otella muszą niestety być przygotowani na przesłuchania, obraźliwe wyzywanie, negatywne osądy ich charakteru i muszą regularnie zapewniać partnera o prawdziwości swoich myśli, uczuć i intencji.

Dlatego bezwzględnie konieczne jest, aby ci, którzy cierpią z powodu zespołu Otella, szukali pomocy i wsparcia. Ponieważ pogarszający się stan takiej osoby może zagrażać życiu partnera.

"Zazdrość nie pyta o powód;
bo nie o powód zazdrosna!
Zazdrość po prostu zazdrości...
To potwór,
który się płodzi sam w sobie,
i sam się lęgnie."
William Szekspir - Otello

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl  lub pod nr tel. 795 009 679. Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław oraz Poznań.
Prywatny ośrodek terapii uzależnień "Nasz Zapał"

Rezerwacje WRZESIEŃ 2019

1

Liczba rezerwacji: 1

2

Liczba rezerwacji: 1

34

Liczba rezerwacji: 1

567891011121314151617181920

Liczba rezerwacji: 1

21222324252627282930