Alkoholizm to przewlekła choroba mózgu charakteryzującą się utratą kontroli nad spożyciem alkoholu i negatywnym stanem emocjonalnym, i fizycznym po jego odstawieniu. Wielu z nas prawdopodobnie na słowo alkoholik obrazuje sobie osobą, która to od samego rana stoi pod sklepem z przysłowiową butelką taniego wina. Ten stereotypowy alkoholik jest brudny, nieogolony i ciągle pijany. Natomiast musimy wiedzieć, że alkoholizm dotyka wszystkich ludzi, od licealistów po emerytowanych lekarzy, od popularnych sportowców po wysoko wykwalifikowanych adwokatów i zarówno wszystkich nadmiernie spożywających może dotknąć ta śmiertelna choroba.

Ale jak często piją alkoholicy?

Przyjrzyjmy się dwóm różnym typom pijących:

Pan „x” pije codziennie wieczorem dwa lub trzy piwa ale upija się tylko raz lub dwa razy w miesiącu.

Pan „y” nie pije codziennie. Natomiast pije dużo w tylko weekendy, i święta. Upija się wtedy do nieprzytomności. W ciągu tygodnia ta osoba nie sięga po alkohol.

Więc która osoba jest alkoholikiem, a kto nie?

Aby się tego dowiedzieć musimy najpierw uświadomić sobie że: nie ilość dni w tygodniu świadczy o tym, że ktoś popadł w chorobę alkoholową. Każdy kto zastanawia się nad tym czy ma problem z piciem powinien sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ja tak naprawdę sięgam po alkohol i w jaki sposób to robię. Zamiast skupiać się na tym, ile dni w tygodniu ktoś pije, należy skupić się między innymi nad objawami po odstawieniu alkoholu. Jeśli zauważymy, że osoba po odstawieniu ma gorsze samopoczucie, dochodzi do trzęsienia rąk, lub podczas odstawiania jest nerwowa i nie może się nad niczym skupić a jednocześnie po wypiciu natychmiast powraca jej nastrój, trzęsienie przechodzi w niepamięć, wszystkie lęki chwilowo przemijają – bardzo możliwe, iż ta właśnie osoba popadła w uzależnienie. Stało się tak ponieważ zaczęła ona regulować swój stan emocjonalny alkoholem, a kolejna dawka płynu alkoholowego załagodziła również objawy zespołu abstynencyjnego który jest wpisany w chorobę alkoholową. Należy również pamiętać o tym, że w alkoholizm jest wpisany dłuższy lub krótszy okres abstynencyjny. Oznacza to, że pijący na jakiś czas odstawia alkohol z różnych przyczyn. Robi to tylko po to aby udowodnić sobie lub innym, że nie ma problemu z piciem. Natomiast my wiemy, że jeśli ktoś musi coś udowadniać to właśnie ma problem. Tak naprawdę tylko terapia pozwoli pijącemu alkoholikowi zrozumieć gdzie się znajduje i wskaże mu odpowiednią drogę do trzeźwości. Dlatego wszystkich borykających się z pytaniem „czy piję zbyt ryzykownie? ” zapraszamy na bezpłatną konsultację w Naszym Ośrodku ” Nasz Zapała”

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na Naszym Blogu, wszelkie pytania dotyczące Terapii w Naszym Ośrodku prosimy kierować na kontakt@nasza-terapia.pl lub pod nr tel. 795 009 679.

Pozdrawiamy nowych czytelników z takich miast jak: Radom, Częstochowa, Lubin, Kraków, Tarnobrzeg oraz Opatów.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień „Nasz Zapał”

Usługi Ośrodka

Terapia alkoholowa

Szybki kontakt: