Zapraszam do zapoznania się z naszym Blogiem w którym przedstawiamy tematykę dotyczącą leczenia alkoholizmu w Naszym Ośrodku

Typy Alkoholizmu

Typy Alkoholizmu

Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm za problem medyczny w 1951 roku. Początkowo alkoholizm zaliczano do zaburzeń osobowości i nerwic. Dopiero VIII Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów (ICD) wyróżniła alkoholizm jako odrębną kategorię.
     W 1978 roku do klasyfikacji ICD-9 wprowadzono termin: zespół uzależnienia od alkoholu w miejsce dotychczasowych określeń takich jak: alkoholizm przewlekły czy nałogowy. Zaproponowano wówczas, by uzależnienie od alkoholu rozpatrywać w tych samych kategoriach co inne uzależnienia.
     Uzależnienie od alkoholu (zespół uzależnienia od alkoholu, zależność alkoholowa, F10.2) jest to zespół dość typowych objawów somatycznych (głównie wegetatywnych), zaburzeń zachowania i zaburzeń funkcji poznawczych, w których picie alkoholu staje się dominujące nad innymi, poprzednio ważniejszymi zachowaniami

Czy alkoholik musi pić codziennie?

Czy alkoholik musi pić codziennie?

Alkoholizm to przewlekła choroba mózgu charakteryzującą się utratą kontroli nad spożyciem alkoholu i negatywnym stanem emocjonalnym, i fizycznym po jego odstawieniu. Wielu z nas prawdopodobnie na słowo alkoholik obrazuje sobie osobą, która to od samego rana stoi pod sklepem z przysłowiową butelką taniego wina. Ten stereotypowy alkoholik jest brudny, nieogolony i ciągle pijany. Natomiast musimy wiedzieć, że alkoholizm dotyka wszystkich ludzi, od licealistów po emerytowanych lekarzy, od popularnych sportowców po wysoko wykwalifikowanych adwokatów i zarówno wszystkich nadmiernie spożywających   może dotknąć ta śmiertelna choroba. 

500 POLUBIEŃ STRONY - NASZ ZAPAŁ -NA FACEBOOK!!!

500 POLUBIEŃ STRONY - NASZ ZAPAŁ -NA FACEBOOK!!!

Bardzo nam miło poinformować i zarazem podziękować za odwiedzanie, komentowanie oraz polubienie naszego profilu na Facebooku.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że osiągnęliśmy próg 500 “lajków” na Facebooku.

Dziś - Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą których serdecznie pozdrawiamy.

Dziś - Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą których serdecznie pozdrawiamy.

Dziś - Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą których serdecznie pozdrawiamy.

Wiosna 2019 r. Nareszcie zawitała do naszego Ośrodka!

Wiosna 2019 r. Nareszcie zawitała do naszego Ośrodka!

Wiosna 2019 r. Nareszcie zawitała do naszego Ośrodka! Z dnia na dzień jest coraz piękniej.

Bezalkoholowa Wielkanoc

Bezalkoholowa Wielkanoc

Święta Wielkanocne mogą być trudne dla osób uzależnionych od alkoholu. Jest to niestety okres gdzie w Polsce w wielu domach picie podczas świat jest czymś zupełnie normalnym. Na szczęście coraz więcej ludzi rezygnuje z "pijanych świąt".

Dlaczego piłem Alkohol- Jak się usprawiedliwiałem

Dlaczego piłem Alkohol- Jak się usprawiedliwiałem

Oto w jaki sposób jeden z naszych pacjentów Jacek odpowiedział na to ważne pytanie. Wraz z Jackiem postanowiliśmy wam przedstawić wiersz który powstał podczas omawiania tego  ważnego tematu: "Gdy wpadłem na pomysł aby spieprzyć sobie życie Porzuciłem stan trzeźwości i zacząłem picie..."

Wysoko funkcjonujący alkoholik - HFA

Wysoko funkcjonujący alkoholik - HFA

„Wysoko funkcjonujący alkoholik” to ktoś, kto zwykle pije w sposób niebezpieczny a jednocześnie potrafi jeszcze utrzymać pracę a niekiedy odnosić na jej polu  sukcesy zawodowe. Może również posiadać rodzinę mimo walki z uzależnieniem od alkoholu.  Są to osoby, które zachowują zdolność do życia na wysokim poziomie. Na co dzień potrafią funkcjonować na bardzo wysokich obrotach, natomiast wewnątrz rozwija się u nich choroba alkoholowa z którą bardzo trudno jest im się utożsamić.

Ofiary alkoholizmu - dzieci alkoholików.

Ofiary alkoholizmu - dzieci alkoholików.

Alkoholizm ma wiele ofiar a najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci alkoholików. Zamiast żyć w domu wypełnionym miłością i bezpieczeństwem te dzieciaki muszą zmagać się ze stresem, strachem oraz lękiem który jest dostarczany im przez własnych pijących rodziców. W wyniku tego rodzaju wychowania dzieci te mogą chorować w przyszłości na depresję lub inne zaburzenia psychiczne. Niektórzy mogą nawet poczuć, że są w jakiś sposób odpowiedzialni za picie swoich rodziców.

Droga do uzależnienia  Alkoholika.

Droga do uzależnienia Alkoholika.

Alkoholizm to choroba która rozwija się przez lata. U jednych proces uzależnienia trwa szybciej a u innych wolniej. Osoby które mają tzw. "mocną głowę" uzależniają się szybciej od innych. Jednak u wszystkich uzależnionych osób wystąpił proces przechodzenia przez 4 podstawowe etapy Alkoholizmu.

Alkoholizm - Wewnętrzny krytyk

Alkoholizm - Wewnętrzny krytyk

Wielu alkoholików uważa, że ich uzależnienie powstało na skutek słabości charakteru. Nie jest to całkowitą prawdą. Istnieje zasadniczy powód dla którego alkoholicy uważają, że  słabość charakteru jest przyczyną ich niekontrolowanego picia. Ich wewnętrzny krytyk (superego) codziennie kieruje oskarżenia wobec ich samych. Są to informacje typu:  "Znów Ci się nie udało, jesteś bezwartościowy, nic nie warty!", "Spójrz na siebie, jesteś obrzydliwy, okropny..."

Piętno współuzależnienia.

Piętno współuzależnienia.

 Kochanie i opiekowanie się osobą uzależnioną od alkoholu  może być jedną z najtrudniejszych rzeczy dla współuzależnionego. Taka osoba możesz czuć, że jej życiowym zadaniem jest chronienie uzależnionego przed krzywdą. W tym procesie łatwo jest zgubić się w problemach uzależnionego i skupić całą energię na uzależnieniu. Oto kilka przykładów objawów występujących u osób współuzależnionych:

Niekontrolowana i patologiczna zazdrość -Zespół  Otella

Niekontrolowana i patologiczna zazdrość -Zespół Otella

Zazdrość bywa przez zakochanych uważana za nieodłączny element miłości. Nazwa zaburzenia nawiązuje do dramatu Szekspira pt. „Otello”. Bohater utworu cierpi na graniczącą z szaleństwem zazdrość, w wyniku której zabija ukochaną żonę Desdemonę, a następnie, gdy przekonuje się, że kobieta była mu wierna, popełnia samobójstwo.

Bezalkoholowe Święta ???

Bezalkoholowe Święta ???

Święta to okres w którym niektórzy z nas mogą czuć się samotnie, możemy też świadomie izolować się, uciekać od niektórych osób. To czas refleksji, rozmyślań nad minionym rokiem. Niektórzy porównują w tym okresie swoje obecne życie do życia swoich kolegów, przyjaciół, współpracowników co może spowodować dodatkową dawkę niekoniecznie miłych emocji. Dla niektórych to czas spotkań z osobami z którymi przez cały rok udało się unikać kontaktu.

Wesołych Świąt !!!

Wesołych Świąt !!!

WESOŁYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ POGODY DUCHA W 2019 ROKU!!!

Kocham Alkoholika -Zaczynam walkę!

Kocham Alkoholika -Zaczynam walkę!

Alkoholizm jest stary jak ludzkość i zawsze były kobiety kochające alkoholików. Gdy kocha się alkoholika, jest się z nim blisko, ten rodzaj relacji boli. Kochać alkoholika to żaden wstyd czy też grzech, grzechem jest tylko kochać go głupio czyli w taki sposób w który wspiera się jego uzależnienie. Jest to miłość która bywa cierpieniem. Czasami im bardziej osoba współuzależniona stara się zaprzestać picie partnera, tym bardziej jej to nie wychodzi.

Zima zawitała do Ośrodka

Zima zawitała do Ośrodka


Prywatny ośrodek terapii uzależnień "Nasz Zapał"

10 lat!!! Dziesiąta rocznica naszej Terapeutki Hani.

10 lat!!! Dziesiąta rocznica naszej Terapeutki Hani.

 Życzymy kolejnych 24-godzinnych odcinków, które razem stanowią o tym że idziesz dobrą drogą. Pośród codziennych zwyczajnych - niezwyczajnych dni, miesięcy i lat,  stawiasz czoła wyzwaniom, jakie niesie życie, udowadniając sobie samej  że można! Wszyscy cieszymy się razem z Tobą!!!

Dewastacja uczuć - Alkoholizm

Dewastacja uczuć - Alkoholizm

Ludzie często sięgają po alkohol, aby uciec od nieprzyjemnych wspomnień lub ukryć się przed przeszkadzającymi emocjami. Alkoholizm jest jednak potężnym dostawcą samookaleczających się nadużyć emocjonalnych, a ci, którzy piją, aby zapomnieć, faktycznie przygotowują się na tsunami cierpienia. Alkoholizm niszczy poczucie pewności siebie oraz poczucie własnej wartości, pozostawiając głębokie emocjonalne blizny.

Jak zostać alkoholikiem???

Jak zostać alkoholikiem???

Wiele osób nie wierzy, że alkoholizm jest chorobą. Zamiast tego uważają, że picie jest wyborem. Cóż, osoby nieuzależnione  mogą przestać pić, kiedy tylko zechcą. Niestety nie jest to typowe dla alkoholika. U alkoholika mózg stał się zależny od działania alkoholu i bez picia występują objawy odstawienia.  Często alkoholik nie przyzna się sam do tego, że ma jakiś problem.

Jak wygląda Nasza Terapia od Alkoholu?

Jak wygląda Nasza Terapia od Alkoholu?

Realizujemy autorski program terapeutyczny, wypracowany na podstawie wieloletnich, indywidualnych doświadczeń naszych terapeutów w pracy z uzależnionym pacjentem. Na podstawie wstępnej diagnozy, wspólnie z pacjentem ustalamy szczegółowy plan. 

O Piciu i Depresji

O Piciu i Depresji

Większość z nas ma dni, kiedy czujemy się trochę bardziej ponuro i smutno. Ale dla niektórych ludzi te uczucia nie znikają. Jest to zjawisko znane jako depresja i jest bardzo powszechne. Osoby z depresją odczuwają swój stan jako uczucie spętania ruchów i psychiki. To stan emocjonalny nacechowany smutkiem, mniejszą aktywnością i niemożnością cieszenia się życiem.

Mój Bliski Alkoholiku -  Jak Ci Pomóc?

Mój Bliski Alkoholiku - Jak Ci Pomóc?

Gdy pojawia się podejrzenie, że bliska nam osoba może zmagać się z chorobą alkoholową, chcemy natychmiast Jej pomóc. Jednak nie wszyscy wiedzą w jaki sposób to zrobić. Czy zaproponować Terapię? A co jeśli się obrazi i wpadnie w szał i będzie to koniec naszego związku ?  U podstaw całej tej sytuacji leży strach o zdrowie i przyszłe dobro bliskiej nam osoby. 

Moje Picie to Mój Sekret!

Moje Picie to Mój Sekret!

Alkoholizm to bardzo podstępna choroba. Niektórzy z nas zapewne mają na co dzień do czynienia z Alkoholikami ale tego nie dostrzegą ponieważ  - Pijący Alkoholicy są świetnymi manipulatorami i oszustami. Bywa tak, że osoba pijąca nie widzi swojego problemu oraz swojego cierpienia. Bez interwencji najbliższych osoba uzależniona może żyć w swoim zakłamaniu i cierpieniu wiele lat, po drodze tracąc pracę, rodzinę, zdrowie i pieniądze. Im dłużej ktoś pije na niebezpiecznym poziomie, tym większe prawdopodobieństwo chorób i  różnych powikłań w przyszłości. 

W jaki sposób alkohol wpływa na Twój sen  i Twoje życie.

W jaki sposób alkohol wpływa na Twój sen i Twoje życie.

Bardzo dużo osób uważa, że alkohol  może ułatwić zasypianie, natomiast  jego obecność w organizmie zakłóca cykle snu. Długotrwałe picie może negatywnie wpłynąć na czas trwania i jakość snu REM, co z kolei zagraża naszemu zdrowiu na wiele sposobów i wpływa negatywnie na jakość naszego życia.

List otwarty od alkoholika

List otwarty od alkoholika

 Alkoholik nie rozumie bólu, który wywołują u swojej rodziny, przyjaciół i ukochanych. Alkoholizm jest jedną z najgorszych chorób, która może zmienić najlepszą osobę, w najgorszą.

Trzeźwy Przyjaciel to Najlepszy Przyjaciel!

Trzeźwy Przyjaciel to Najlepszy Przyjaciel!

W byciu trzeźwym bardzo ważne jest otaczanie się odpowiednimi ludźmi. Kiedy stajemy się trzeźwi, większość osób chce i potrzebuje mieć trzeźwych przyjaciół. Nierealne jest myślenie, że będziemy otoczeni tylko trzeźwymi ludźmi, ale szybko się przekonasz, że posiadanie  trzeźwego towarzystwa jest niezbędne do zachowania trzeźwości. 

Rodzina z Problemem Alkoholowym - 8 zasad.

Rodzina z Problemem Alkoholowym - 8 zasad.

Życie z osobą pijącą nałogowo ma niszczący wpływ na każdego członka rodziny, bez względu na wiek i płeć. Rodziny próbują ukryć, zatuszować zachowania uzależnionego członka rodziny. Wstyd i poczucie winy w takim przypadku to codzienność. Prawie wszyscy są zmuszeni kłamać, aby przysłonić tą dla niektórych bolesną prawdę. Życie z taką osobą bardzo negatywnie wpływa na całą rodzinę. Rodzina stara się za wszelką cenę kontrolować to co się dzieje lecz to nie przynosi żadnych efektów. Zaczynają się obwiniać ponieważ widzą co się dzieje a nie mogą tego naprawić. Należy pamiętać,że:  uzależnienie członka rodziny nie jest w żaden sposób winą reszty rodziny!

Alkoholizm zabija rocznie coraz więcej osób.

Alkoholizm zabija rocznie coraz więcej osób.

W Polsce co roku ginie ponad 11 tyś. osób z powodu picia alkoholu, a na świecie około 2,5 miliona.? Natomiast prawie 4 miliony Polaków ma problem z alkoholem. Spożycie czystego alkoholu w tej grupie rocznie wynosi ponad 12 litrów.  Mówiąc dokładniej, liczba ta reprezentuje umieralność z powodu choroby alkoholowej i zgonów związanych z alkoholem. To bardzo duża liczba osób, która doświadcza okrutnego zniewolenia, krzywdząc jednoczenie siebie i swoich bliskich.

9 WRZEŚNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ FAS

9 WRZEŚNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ FAS

FAS - to Płodowy Zespół Alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome - FAS), który jest najcięższym zaburzeniem powstającym u dziecka narażonego na działanie alkoholu w łonie matki. Charakteryzuje się m.in. obniżoną wagą urodzeniową dziecka, jego niskim wzrostem, zmianami w budowie twarzy tzw. dysmorfiami, a przede wszystkim uszkodzeniami mózgu. 

Częste Picie Niszczy Życie!

Częste Picie Niszczy Życie!

 Ogromna liczba ludzi wyobraża sobie alkoholizm  jako rozwiązłość, brak dyscypliny i stopniowe staczanie się po drabinie społecznej. Niewiele osób rozumie, że alkoholizm jest bardzo realną chorobą, charakteryzującą się zmianą metabolizmu w organizmie, z powodu której dana osoba nie jest w stanie przestać pić w chwili gdy wypiła przykładową dawkę alkoholu. 

Czy Związek z Alkoholikiem ma sens?

Czy Związek z Alkoholikiem ma sens?

Życie z uzależnionym od alkoholu jest pełne wzlotów i upadków. Każdy, kto kocha alkoholika i chce z nim być często stawia sobie pytanie: Czy to  w ogóle możliwe?  Czy tego właśnie chcę?
Każdy, kto był z alkoholikiem w związku przez kilka lat, zna dobre i złe chwile z własnego doświadczenia. Ale co, jeśli jesteś na samym początku związku? 

 Alkoholizm to choroba, a nie zły nawyk.

Alkoholizm to choroba, a nie zły nawyk.

Alkoholizm nie jest złym nawykiem, ale chorobą. Chociaż alkohol jest szeroko stosowaną substancją w naszym społeczeństwie, dobrze jest podkreślić różnicę między osobą spożywającą alkohol a alkoholikiem. Wiele osób uważa się za pijących umiarkowanie alkohol. Albo łudzą się, że ich picie nie stanowi żadnego problemu ponieważ krzywdzą samych siebie. Nic bardziej mylnego...

Chcę być trzeźwy! Jak to zrobić?

Chcę być trzeźwy! Jak to zrobić?

Wiele osób próbuje  rzucić picie alkoholu w tajemnicy przed innymi, ponieważ obawiają się, że może im się to nie udać. Jednakże, utrzymywanie tej zmieniającej życie decyzji w tajemnicy może w rzeczywistości spowodować, że ostatecznie poniesiesz porażkę, ponieważ przyjmujesz mentalne podejście, że bardziej martwisz się  o opinię innych niż o trwałe usunięcie alkoholu ze swojego życia.

Odstawienie alkoholu - czy może być niebezpieczne?

Odstawienie alkoholu - czy może być niebezpieczne?

Odstawienie alkoholu następuje, gdy gwałtownie zmniejszasz lub zaprzestajesz przyjmowania alkoholu po długotrwałym intensywnym piciu. Zaleca się wtedy przebywanie pod nadzorem medycznym ponieważ: objawy odstawienia mogą zagrażać życiu!

Czy moje picie stanowi problem? Test Alkoholowy CAGE

Czy moje picie stanowi problem? Test Alkoholowy CAGE

 To, czy masz problem z piciem, zależy od kilku czynników: jak dużo, dlaczego i kiedy pijesz. Eksperci zalecają wykonanie kilku kroków w celu oceny potencjalnego problemu z piciem. Nie wszyscy ludzie, którzy na co dzień piją, mają problem z piciem. O to bardzo częste oznaki wskazujące na nadużywanie alkoholu

Zacznij żyć, przestań pić!

Zacznij żyć, przestań pić!

 O to kilka powodów dla których warto przestać pić Alkohol.:   

 - Twój współmałżonek lub  inna ważna dla Ciebie osoba będzie miała dla ciebie ponownie szacunek. Będą cię podziwiać za twoje osiągnięcie oraz będą dumni, że przezwyciężyłeś ten problem. Ty sam będziesz słusznie dumny ze swojego osiągnięcia!
- Twoja wątroba zacznie się odmładzać, zacznie się naprawiać. Po zaprzestaniu picia wiele osób zgłasza, że ​​ich nastrój lub światopogląd wydaje się lepszy.
- Twój mózg zacznie się leczyć. Gdy przestaniesz pić, to "zamglone" uczucie w twoim mózgu będzie powoli zanikać. Jeśli przez wiele lat piłeś intensywnie być może zapomniałeś, że ​​potrafisz myśleć jasno i przejrzyście bez alkoholu.

Jak naprawdę działa Alkohol ?

Jak naprawdę działa Alkohol ?

Większość  alkoholu wchłania się przez błony śluzowe przewodu pokarmowego do organizmu. Jak szybko to się dzieje, zależy, między innymi, od tego, co zostało zjedzone. W przypadku pustego żołądka spożycie jest bardzo szybkie, podczas gdy żywność o wysokiej zawartości tłuszczu opóźnia ten proces. Przy takiej samej ilości alkoholu stężenie alkoholu we krwi u kobiet jest wyższe niż u mężczyzn. Powodem jest to, że nawet przy tej samej wadze mężczyźni mają więcej masy mięśniowej niż kobiety. Mięśnie są bardziej zaopatrywane w krew niż w tkankę tłuszczową, więc dodany alkohol jest rozprowadzany w płynach. Większość alkoholu rozkłada się w wątrobie.

Poznaj 6 głównych objawów uzależnienia od alkoholu

Poznaj 6 głównych objawów uzależnienia od alkoholu

Rozwój alkoholizmu często pojawia się w dużej mierze niezauważony. Jest zatem ważne, aby przyjaciele i rodzina rozpoznali wczesne objawy rozwoju alkoholizmu. Zdolność rozpoznawania tych znaków daje rodzinie i przyjaciołom możliwość szukania profesjonalnej pomocy, zanim pojawią się poważne problemy zdrowotne a więzi z najbliższymi zostaną zatarte. Oto 6 głównych objawów uzależnienia od alkoholu:

Gdy Twój Przyjaciel lub Bliska Ci Osoba Ma Problem z Piciem...

Gdy Twój Przyjaciel lub Bliska Ci Osoba Ma Problem z Piciem...

Być może ktoś bliski z Twojej rodziny miał problem z picem a teraz widzisz, że Twój przyjaciel podąża tą samą straszną ścieżką. W każdym razie rozpoznałeś wszystkie znaki i zaczynasz martwić się o swojego przyjaciela - i nie bez powodu! Fakty o alkoholizmie są dość otrzeźwiające.

5 prawd na temat alkoholizmu

5 prawd na temat alkoholizmu

1. Alkoholizm jest chorobą.

Jedną z cech alkoholizmu jest ciągłe picie pomimo negatywnych konsekwencji. W końcu mózg i ciało stają się zależne od alkoholu. Alkohol przyczynia się do niedoborów i zmian strukturalnych i chemicznych w mózgu, negatywnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Dlaczego Alkoholizm nazywany jest chorobą uczuć?

Dlaczego Alkoholizm nazywany jest chorobą uczuć?

Jak to możliwe, że wbrew potężnej siły instynktu samozachowawczego człowiek popada w autodestrukcje, skazuje samego siebie na powolną karę śmierci?

Głównym mechanizmem choroby alkoholowej jest ściśle związany ze sferą uczuciową. Alkoholik jest bardzo silnie związany emocjonalnie wobec alkoholu. W chorobie alkoholowej na człowieka uzależnionego działają siły takie jak  psychologiczny mechanizm nałogowej regulacji uczuć...

Jak alkohol wzbudza w nas agresję

Jak alkohol wzbudza w nas agresję

Jeśli ktoś nas prowokuje, podczas gdy jesteśmy pijani, nie bierzemy pod uwagę innych czynników, takich jak np konsekwencje, co może prowadzić do gwałtownych reakcji. Alkohol powoduje chemiczne zmiany w mózgu, które początkowo mogą sprawić, że poczujesz się zrelaksowany, co może  być jednym z powodów, dla których lubimy pić. Natomiast lęk faktycznie chroni nas, mówiąc nam, abyśmy unikali  pewnych sytuacji. Kiedy jesteśmy pijani, ten system ostrzegawczy nie działa, a to może doprowadzić nas do niebezpiecznych lub drastycznych sytuacji.

Dlaczego życie Alkoholika koncentruje się  wokół picia a On sam tego nie widzi?

Dlaczego życie Alkoholika koncentruje się wokół picia a On sam tego nie widzi?

W życiu ALKOHOLIKA nadchodzi taki moment w którym alkohol jest lekarstwem na wszytko. Przekonanie, że spożywanie alkoholu gwarantuje dobrą zabawę i przynależność do elity towarzyskiej, może prowadzić do powstawania problemów alkoholowych i szybkiego rozwoju choroby alkoholowej...

Rezerwacje CZERWIEC 2019

123456789101112131415161718192021222324252627282930